Örgüt liderinin örgütte çalışanların motivasyon üzerindeki rolü: Tekstil sektöründe bir uygulama
The Role of the organization leader on the workers motivation: An aplication in a textile company
- Tez No: 144032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET ÖRGÜT LİDERİNİN ÖRGÜTTE ÇALIŞAN KİŞİLERİN MOTİVASYONU ÜZERİNDEKİ ROLÜ: TEKSTİL ŞİRKETİNDE BİR UYGULAMA Altok, Başak Yüksek Lisans, işletme Bölümü Tez Danışmanı: Mehmet Yıldız, Ph. D Temmuz 2004, 101 sayfa Araştırmanın amacı, örgüt liderinin örgütte çalışan kişilerin motivasyonu üzerindeki rolünün ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. Araştırma için, öncelikle ilgili kaynaklar taranarak liderlik ve motivasyon konularında bilgi toplanmıştır. Araştırmalar, liderin özellikleri açısından, vizyon oluşturma, etkili iletişim kurma, öngörü, problem çözme yeteneği.adil olma.güvenilirlik, karizma sahibi olma,denetim, sorumluluk alma ve sorumluluğu paylaşma, eğitimi teşvik etme, kararlara katılım sağlama, değişim ve yeniliği destekleme, beklentileri karşılama ve motivasyon araçlarından yararlanma becerilerine yeterli derecede sahip olmasının motivasyon açısından önemli olduğunu göstermiştir.Araştırmanın uygulama safhasında veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket yolu ile ele alınan örgütte liderin vizyon oluşturma, etkili iletişim kurma, öngörü, problem çözme yeteneği, adil olma, güvenilirlik, karizma sahibi olma, denetim, sorumluluk alma ve sorumluluğu paylaşma, eğitimi teşvik etme, ekip çalışmasını teşvik etme, kararlara katılım sağlama, değişim ve yeniliği destekleme, beklentileri karşılama ve motivasyon araçlarından yararlanma becerilerine ne düzeyde sahip olduğu ile ilgili bulgulara varılmıştır.Elde edilen bulgulara göre; Çalışan kişilere göre, lider vizyon oluşturmaya ilişkin özellikleri 39,2/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider etkili iletişim kurmaya ilişkin özellikleri 34,2/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider öngörüye ilişkin özellikleri 33,2/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider problem çözmeye ilişkin özellikleri 21,2/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider adil olmaya ilişkin özellikleri 13,6/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider güvenilirliğe ilişkin özellikleri 33,2/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider karizma sahibi olmaya ilişkin özellikleri 30,4/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider denetime ilişkin özellikleri 34,1/100oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider sorumluluk alma ve sorumluluğu paylaşmaya ilişkin özellikleri 34,6/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider eğitimi teşvik etmeye ilişkin özellikleri 30,4/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider ekip çalışmasını teşvik etmeye ilişkin özellikleri 38,6/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider kararlara katılım sağlamaya ilişkin özellikleri 28/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider değişim ve yeniliği desteklemeye ilişkin özellikleri 32,5/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider beklentileri karşılamaya ilişkin özellikleri 30,8/100 oranında taşımaktadır. Çalışan kişilere göre, lider motivasyon araçlarından yararlanmaya ilişkin özellikleri 21,7/100 oranında taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF THE ORGANIZATION LEADER ON THE WORKERS MOTIVATION: AN APLICATION IN A TEXTILE COMPANY Altok, Başak MA Deparment Of Business Administration Supervisor: Mehmet Yıldız, Ph.D July 2004, 101 pages The Target of the study is to designate the level of the organization leaders role on the workers motivation. For the study (research), at first, the information was collected from related sources about leadership and motivation subjects. Investigation has point that, as leaders point for thought, forming a vision, influential communications.foresight, the ability of solving problems, beging judicious, being reliable, having charisma, inspection, having responsibilities and sharing them, to encourage the training, supporting for joining to decisions, alternation and supporting the reformations, accept the expectations and having enough ability to take the advantage of motivation means. The data's was found as given below, during application of the research.within the questioner from prepared by researcher, to point up the leader's, forming a vision, influential communication, foresight, the ability of solving problems, being judicious, being reliable, having a charisma, carrying supervising, having responsibilities and sharing them, to encouragethe team work, to support for joining to decisions, to support the alternations, accept the expectations and having enough ability to tale the advantage of motivation means:. Refer to working people, the leader has the vision forming property in the rate of 39,2/1 00. Refer to working people, the leader has affective communications property in the rate of 34,2/100. Refer to working people, the leader has foresight property in the rate of 33,2/100. Refer to working people, the leader has problem solving property in the rate of 21,2/100 » Refer to working people, the leader has being judicious property in the rate of 13,6/100. Refer to working people, the leader has being reliable property in the rate of 33,2/100. Refer to working people, the leader has having charisma property in the rate of 30,4/100. Refer to working people, the leader has inspection property in the rate of 34,1/100 « Refer to working people, the leader has having responsibilities and sharing them property in the rate of 34,6/100 ® Refer to working people, the leader has encourage the training property in the rate of 30,4/100. Refer to working people, the leader has encourage teamwork property in the rate of 38,6/1 00. Refer to working people, the leader has supporting for joining to decisions property in the rate of 28/100. Refer to working people, the leader has supporting the reformations and alternations property in the rate of 32,5/100. Refer to working people, the leader has accept the expectations property in the rate of 30,8/100. Refer to working people, the leader has having enough ability to take the advantage of motivation means property in the rate of 21,7/100