Doğa eğitimi programlarının uygulama boyutunda planlama sürecinin rolü
The role of the planning process in the dimension of outdoor education practice
  1. Tez No: 144036
  2. Yazar: SAVAŞ KIRIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA ÇELEBİ, YRD. DOÇ. DR. SELHAN ÖZBEY ALKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: . Spor Yönetimi. Rekreasyon. Doğa Eğitimi. İzcilik vııı, . Sports Management. Recreation. Outdoor Education. Scouting
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Araştırmanın amacı; doğa eğitimi programlarının uygulama boyutunda planlama sürecinin rolünü analiz ederek yorumlamaktır. Bu amaç doğrultusunda çıkacak sonuçlara göre, bundan sonra yapılacak olan doğa eğitimi programlarının daha etkili ve daha verimli olabilmesi yönünde önerilerin oluşturulması amaç edinilmiştir. Araştırma niteliksel olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından, gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiştir. Gözlem türü olarak, tamamen yapılandırılmamış alan çalışması seçilmiştir. Veriler, kamp öncesi ve kamp sonrası katılımcılara verilen bilgi toplama formları, açık uçlu sorulara katılımcıların düşüncelerini yazılı belirtmeleri, yönetici, kamp lideri, izci lideri ve katılımcı izciler ile yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. vıAyrıca araştırmada geçerlilik ve güvenirlik ölçütü olan çeşitleme yöntemi kullanılarak veriler, alan notu, kamera kaydı ve fotoğraf çekimi gibi yöntemlerle çok yönlü olarak toplanmıştır. Araştırmada, verilerin analizinde frekans analizi, betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini,“Adım Adım Türkiye Uluslararası İzci Kampı”oluşturmuştur. 07-13 temmuz 2003 tarihinde Bolu Aladağlar'da yapılan ve toplam 7 gün süren Adım Adım Türkiye Uluslararası İzci Kampı, 865 katılımcı izci ve 120 izci lideri ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 23 Ürdün' lü izci, yurtdışından katılan katılımcılar olarak kampta yer almıştır. Bunun yanında 88 görevli ile 23 yönetici organizasyonun gerçekleştirilmesinde görev yapmıştır. Bu araştırmanın katılımcı grubunu ise, Adım Adım Türkiye Uluslararası İzci Kampı programında görev alan ve görüşme yapılan, 8 yönetici, 10 etkinlik sorumlusu (Staff), 5 izci lideri, 1 0 katılımcı izci, açık uçlu soru verilen 44 katılımcı izci, kamp öncesi bilgi formu verilen 311 katılımcı izci ve kamp sonu bilgi formu verilen 281 katılımcı izci oluşturmuştur. Araştırmada, doğa eğitimi programına katılanların demografik özellikleri belirlenerek, doğa eğitimi programının, uygulama boyutunda“temel ihtiyaçlar”ve“etkinlikler”faktörlerinin, planlama sürecini gerçekleştirmeye yönelik etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; doğa eğitimi programlarının hedeflerine ulaşılmasında uygulama boyutunun, planlama süreci açısından rolü analiz edilmiş ve bu analiz sonucunda“temel ihtiyaçların ve etkinliklerin”uygulama boyutunda önemli rol oynadığı belirlenmiştir. vııTemel ihtiyaçlarla ilgili sonuçlarda; temizlik ve hijyen boyutunun, katılımcı sayısının, planlamada göz ardı edildiği, etkinlikler ile ilgili sonuçlarda ise; katılımcı sayılarının ve etkinlik çeşitliliği ile seviyelerinin önemli rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze and to conclude the role of the planning process in the dimension of outdoor education implementation. According to the results of this study, suggestions and recommendations to make more effective and productive outdoor education programs were aimed. The method applied in this study was qualitative in nature. The data were collected via observation, interview and document analyses by the principal researcher. Partially structured fieldwork was used as observation techniques. Data were collected by pre-camp and post-camp questionnaires to the participants and their writings for open-ended questions, interviews of administrator, camp leader, scouts leader and participant scouts. In order to allow the use of triangulation which is a measure of reliability and validity, multiple types of data were collected including field notes, video recordings and photographs. In order to analyse the data; frequency, descriptive and content analyse methods were used. ivThe subjects of the study were 865 scouts and 120 scout leaders who were participated to“Step by Step Turkey International Scout Camp”at 07-13 July 2003 in Aladağlar, Bolu. 23 scouts from Jordan as International participants, 88 staff and 23 administrators were also in the camp. The participant group of this study were; 8 administrators, 10 activity leaders, 5 scout leaders and 10 scouts who were applied interview and also 44 scouts who were applied open-ended questions, 311 scouts who were applied pre- camp questionnaire and 281 scouts who were applied post-camp questionnaire. In this study, demographic characteristics of the outdoor education participants were tried to determine and to analyse the effect of the“basic needs”and“activities”factors in practicing outdoor education program to realize the planning process. As a result; it was found that the“basic needs”and“activities”factors had an important role in the dimension of practicing. In the results of“basic needs”factors analysis showed that; dimensions of cleanliness and hygiene and the number of participants were ignored in planning. According to the results of“activities”; it was found that the number of the participants and the variety and the level of activities had an important role.