Anasınıfına devam eden alt sosyo-ekonomik düzeydeki çocuklara uygulanan matematiksel kavramları destekleyici eğitim programının cümle ve sayı olgunluğuna etkisinin incelenmesi
A research to the effect number and sentence maturity has on preschool children with a lower social economic level by using the aplicated mathematical concepts in a supportive educatioanl prorame
  1. Tez No: 144901
  2. Yazar: GÜLAY TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill ÖZET Matematiksel kavranılan destekleyici eğitim programının alt sosyo-ekonomik düzeydeki çocukların cümle ve sayı olgunluk puanlarına olan etkisini ortaya çıkarmak, bu araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Matematiksel kavranılan destekleyici eğitim programının uygulanması sonucunda, çocuklann cümle ve sayı olgunluk puanlannda artış gösterip göstermediği araştınlmıştır. Araştırmanın örneklemini Şehit Piyade Teğmen Hakan Kabil İlköğretim Okulu Anasmıfından 20'si kız, 20'si erkek olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada ön test, son test gruplu araştırma deseni içinde çalışılmıştır. Bu çalışmada deneysel işlemde kullanılmak üzere araştırmacı tarafından“Matematiksel Kavranılan Destekleyici Eğitim Programı”hazırlanmıştır. Bu program çerçevesinde, deney grubu ile haftada iki gün 180'er dakikalık eğitim sürdürülmüştür. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim verilmemiştir. Program uygulanmadan önce ve sonra“Kişisel Bilgi Formu”,“Gazi Erken Çocukluk Değerlendirme Aracı”ve“Metropolitan Olgunluk Testi”(Cümleler ve Sayılar Alt Testi) ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizlerinde ANCOVA Testi, Mann Whitney U Testi ve Kuruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; Metropolitan olgunluk testi (sayı ve cümleler) sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, deney ve kontrol gruplannın ön test ve son test puanlan arasında anlamlı farklar ortaya çıktığı bulunmuştur. Alt sosyo-ekonomik düzeydeki anasınıfına devam eden çocuklara uygulanan Matematiksel Kavranılan Destekleyici Eğitim Programının, cümle ve sayı olgunluk puanlanm olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Programa katılan deney grubu çocuklanmn son test ortalama puanlannın kontrol grubu son test puanlanndan daha yüksek olması, verilen eğitimin olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Bu nedenle erken çocukluk yıllannda çocuklann matematiksel kavramlannı destekleyecek eğitim programlan geliştirilip uygulanması durumunda daha verimli sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims at the influence of the Mathematical Concepts Supportive Educations maturity points of children at the lower socio-economic level. This research covered 20 girls and 20 boys in total 40 children from Şehit Piyade Teğmen Hakan Kabil Primary School, kindergarten. The work was carried out as a group research with pre-test and post test, prepared as an experimental work by researcher, under the title“mathematical Concepts Supportive Programme”. Within this programme with the“experimental group”education continued over 2 days (180 minutes) a week. No training had been given to the Control Group. Before and after the programme“Personal Information Form”,“Gazi Early Childhood Development Screening Instrument ”and“Metropolitan Maturity Test”(sentences and Numbers) were used as the fore and final test. The data was analised by the“One Factor ANCOVA”,“Mann-Whitney U Test”and“ Kuruskal Wallis Test”. As the result; when the results of Metropolitan Maturity Test (sentences and numbers) were evaluated statistically showed the difference between the experimental and last test groups' fore and final test points. (p>001) The higher average points of the Experimental Group's children who had participated in final test showed us that the influence of the education given. Therefore; in early years of childhood programs that supports mathematical concepts should be developed and put into practice.