An Engilish language needs analysis of preparatory class students at Gaziosmanpaşa University
Gaziosmanpaşa Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dil öğrenim ihtiyaçları analizi
- Tez No: 145568
- Danışmanlar: DR. KİMBERLİ TRİMBLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİNİN İNGİLİZCE DİL ÖĞRENİM İHTİYAÇLARI ANALİZİ Yılmaz, Fatih Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Dr. Kimberly Trimble Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Julie Mathews Aydınlı Haziran 2004 Bu çalışma, ihtiyaca dayalı bir müfredat hazırlanması beklentisiyle, Gaziosmanpaşa Üniversitesi isteğe bağlı hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dil öğrenim gereksinimlerini; eski öğrenciler, şu anda okuyan öğrenciler, İngilizce öğretmenleri ve program direktörünün perspektiflerinden araştırmıştır. Bu çalışma için veri, anket ve mülakat aracılığıyla toplanmıştır. Ankete halen programa kayıtlı bulunan 40 hazırlık sınıfı öğrencisi, programdan mezun 81 öğrenci, ve yedi İngilizce Öğretmeni katılmıştır. Mülakat, program yöneticisiyle yapılmıştır. Anketler ilk olarak frekans ve yüzde analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Ki-kare yöntemi bir soru üzerinde kullanılmıştır. Daha sonra ise t-test, öğrenci anketlerinde bulunan benzer sorular üzerinde uygulanmıştır. Program yöneticisi ile yapılan mülakat kaydı çözümlenmiş ve incelenmiştir. Elde edilen veri araştırma sorulan cevaplanırken kullanılmıştır. Bu çalışma, öğrencilerin, genel olarak programdan memnun olduklarını ve programın kendi ihtiyaçlarını karşıladığını düşünmelerine rağmen, belirgin alanlarda gelişmeye ihtiyaç vııduyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda, program hedef ve amaçlarının net bir şekilde, öğrenci ve öğretmenlerle iletişim kurularak belirlenmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber, programın müfredatı ve dersler bu amaçlara uygun olmalıdır. Öğrenciler materyal ve çeşitli metodlarm geliştirilerek ders işlenmesini istemektedirler. Öğrencilerin bütün dil becerilerinin önemli olduğunu ifade etmelerine rağmen, zayıf oldukları belirlenen dinleme ve konuşma becerilerine müfredatta daha önemli bir yer verilmelidir. Öğrencilere kendi bölümlerinde, programı tamamladıktan sonra, İngilizce dersleri verilebilir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ENGLISH LANGUAGE NEEDS ANALYSIS OF PREPARATORY CLASS STUDENTS AT GAZİOSMANPAŞA UNIVERSITY Yılmaz, Fatih M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Dr. Kimberly Trimble Co-Supervisor: Dr. Julie Mathews Aydınlı June 2004 This study investigated the English language needs of the students in the voluntary preparatory classes of Gaziosmanpaşa University from the perspectives of the current students, former students, EFL teachers, and the director of the program, in the hopes of being able to make needs-based curricular recommendations for preparatory program. Data were collected through three different questionnaires from 40 current students, 81 former students, and seven EFL teachers and through a structured interview with the director of the program. The questionnaires were initially analyzed using frequencies and percentages. Chi-square tests were conducted on one key question. Mests were also conducted on the common questions for students' 'questionnaires. The interview with the director of the program was transcribed and analyzed as well, and the data used to answer the research questions. The study found that while students are generally satisfied with the program and felt it meets their needs, there are specific areas that need to be improved. Theresults suggest the program goals and objectives need to be clearly identified and communicated to students and faculty. Further, program curriculum and courses need to be aligned with these goals. Students desire the broader use of additional materials and methods in classroom instruction. Although students accept the importance of all language skills, special attention should be paid to the listening and speaking aspects of the program that were identified as being especially weak. Additional English language courses may be given to the students in their own departments after they have completed the program. VI