Synthesis of 6H- pyrido [4,3-b] carbazole system
6H- pirido [4,3-b] karbazol sisteminin analizi
- Tez No: 155398
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL OKAY, PROF. DR. SÜLEYMAN PATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
6H-PİRIDO[4,3-b]KARBAZOL SİSTEMİNİN SENTEZİ Yasemin Yüzgeç OZ OCH, 5-Metoksielliptisin (1), terahidrokarbazol (2) ve türevleri tetrasiklik yapıda antitumor aktifliğe sahip bileşiklerdir. Bu çalışmada 5-metoksielliptisin bileşiği (1) için gerekli ara ürünler sentezlenmiştir. Bu çalışmalarda bugüne kadar yapılan çalışmalardan farklı bir yol izlenmiş ve bir tetrahidrokarbazol türevi üzerinde uygun yapılar oluşturulmuştur. Öncelikle karbazol sistemi sentezlenip bu yapı üzerinden 5- metoksielliptisin (1) için gerekli ara ürünler sentezlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Alkaloid, İndol Alkaloidleri, Piridokarbazol Danışman Prof. Dr. Gürol Okay, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı Eş Danışman Prof.Dr. Süleyman Patır, Hacettepe Üniversitesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Bölümü, Kimya Eğitimi Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF 6H-PYRIDO[4,3-b]CARBAZOLE SYSTEM Yasemin Yüzgeç ABSTRACT OCH, 5-Metoxyellipticine (1), tetrahydrocarbazole (2) and derivatives have tetracyclic structures and they possess antitumor activity. In this study the intermediate products of 5-Metoxyellipticine has been synthesized. Different routes from all other previous studies applied. Firstly a carbazole structure is synthesized and then derivatives of 5-Metoxyellipticine are obtained from the carbazole structure. Keywords Alkaloid, Indol Alkaloids, Pyridocarbazol Advisor Prof.Dr. Gürol Okay, Hacettepe University, Department of Chemistry, Organic Chemistry Section Co-advisor : Prof.Dr. Süleyman Patır, Hacettepe University, Department of Secondary Education Science and Mathematics Field, Chemistry Education Section IV