Büyüme eğrisi modellerinde Rao'nun basit kovaryans yapısı ve aykırı gözlemler
Rao's simple covariance structure in growth curve models and outliers
  1. Tez No: 155726
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Büyüme Eğrisi Modellerinde Rao 'nun Basit Kovaryans Yapısı 'nın incelenmesi ve aykırı değer bulma tekniğinin kullanılmasıdır. İlk olarak, Büyüme Eğrisi Modeli kullanılarak En Küçük Kareler ve En Çok Olabilirlik tahminlerinin hangi koşul altında daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. İkinci olarak, Rao 'nun Basit Kovaryans Yapısı ve bu yapıdan türetilen bazı faydalı kovaryans yapılarına değinilmiştir. Son olarak, Basit Kovaryans Yapısına Sahip Olan Büyüme Eğrisi Modelleri 'nde Çoklu Uyumsuz Aykırı Değer Bulma probleminin çözümü bulunmaya çalışılmıştır. Teorik yapı verildikten sonra kapsamlı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama bölümünde, Gazi Üniversitesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı 'na ait üç farklı veri kümesi için hem kız hem de erkek bebeklerin büyüme süreçleri incelenmiştir. Bu veri kümelerinin Büyüme Eğrisi Modeli 'ne uygunluğuyla ilgilenilmiş ve böylece aykırı değerler belirlenmiştir. Bilim Kodu : 0303 Anahtar Kelimeler : Büyüme Eğrisi Modelleri, Rao 'nun Basit Kovaryans Yapısı, Uyumsuz Aykırı Değerler Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müslim Ekni
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Rao 's simple covariance structure in Growth Curve Models and to use the technique of outlier identification. Firstly, by using Growth Curve Models it is showed that under which conditionals Least Square Estimation and Maximum Likelihood Estimation give good results. Secondly, Rao 's simple covariance structure and many useful covariance structures which are included in the simple covariance structure as special cases arc discussed. Finally, in Growth Curve Models with simple covariance structure solution of the problem of multiple discordant outlier identification is discussed. Having given the theoretical structure, an extensive application is realized. In the application part, both girl and boy baby 's growth process is observed for each three data sets of Gazi University Medical Faculty Department Child Healty Diseases. These data sets are considered for corresponding to Growth Curve Models. Thus Outliers are identified. Science Code : 0303 Key Words : Growth Curve Models, Rao' s Simple Covariance Structure, Discordant Outliers Page Number: 110 Adviser : Prof. Dr. Müslim Ekni