Bazı tetrahidropirimidin türevlerinin sentezleri ve biyolojik etkileri üzerinde çalışmalar
Studies on synthesis and biological activities of some tetrahydropyrimidine derivatives
  1. Tez No: 158209
  2. Yazar: MURAT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Çiftçi, M., Bazı tetrahidropirimidin türevlerinin sentezleri ve biyolojik etkileri üzerinde çalışmalar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Kimya Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışmada metil 6-etil-4-(fenil/sübstitüe fenil)-2-okso-l,2,3,4-tetraMdropirimidin-5-karboksilat yapısında, biri literatürde kayıtlı (Bileşik I) on bileşiğin sentezi yapılmış ve in vitro kalsiyum antagonist etkileri incelenmiştir. Bileşikler metil 3-oksopentanoat, uygun aromatik aldehitler ve ürenin Biginelli reaksiyonu şartlarında, asit-katalizli kondenzasyon reaksiyonu ile elde edilmişlerdir. Sentezi yapılan bileşiklerin yapılan, erime dereceleri ve kristalizasyon çözücüleri ile reaksiyon verimleri Tablo'da gösterilmiştir. Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri, UV absorpsiyon özellikleri saptanmış; yapılan İR, *H-NMR, I3C-NMR, kütle spektroskopisi ve eleman analizi verileri ile kanıtlanmıştır. Bileşiklerin kalsiyum antagonist etkileri izole sıçan ileumu ve koyun karotid arterinde yapılan testlerle tayin edilmiştir. İzole sıçan ileumunda 10“5 M konsantrasyonda tetraMdropirimidin yapısının C-4 konumundaki fenil halkası üzerinde 2-CF3 sübstitüenti taşıyan Bileşik X'un (% gevşetici etki: 98.10 ± 1.52) nikardipinden (% gevşetici etki: 97.36 ± 4.67) daha etkili olduğu bulunmuştur. C-4 fenil halkası üzerinde sırasıyla, 2-Br ve 2-CH3 sübstitüentleri taşıyan Bileşik IV (% gevşetici etki: 90.97 ± 10.91) ve VI (% gevşetici etki: 82.46 ± 19.55), nikardipine yakm aktivite göstermiştir. Koyun karotid arterinde, 10”6 M konsantrasyonda, standart olarak kullanılan nikardipin (% gevşetici etki: 2.47 ± 1.83) ile karşılaştınldığında, en aktif bileşikler C- 4 fenil halkası üzerinde 3-Br ve 2-CH3 sübstitüentleri taşıyan Bileşik V (% gevşetici etki: 5.25 ± 3.02) ve Vl'dır (% gevşetici etki: 6.73 ± 2.60). C-4 fenil halkası üzerinde sırasıyla 2-Br, 3-Br ve 2-CH3 sübstitüentleri taşıyan Bileşik IV (% gevşetici etki: 9.76 ± 4.25), V (% gevşetici etki: 8.68 ± 6.86) ve VFmn (% gevşetici etki: 11.43 ± 3.79) 10“5 M konsantrasyonda nikardipinden (% gevşetici etki: 6.63 ± 2.64) çok daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vii ABSTRACT Çiftçi, M., Studies on synthesis and biological activities of some tetrahydropyrimidine derivatives, Hacettepe University Institute of Health Sciences MS Thesis in Pharmaceutical Chemistry, Ankara, 2004. In this study ten methyl 6-ethyl-4-(phenyl/substituted phenyl)-2-oxo-l,2,3,4- tetrahycfropyrimidine-5-carboxylate derivatives, one of which was reported previously in the literature (Compound I), were synthesized and screened in vitro for their calcium antagonist activities. The compounds were prepared by acid-catalyzed condensation reaction of methyl 3-oxopentanoate, appropriate aromatic aldehydes and urea under Biginelli reaction conditions. The structures of the synthesized compounds, their melting points and crystallization solvents and the yields of the reactions are given in the Table. The physical properties, Rf values on thin layer chromatography and the UV absorption properties of the compounds were determined. The structure of the compounds were proved by IR, H-NMR, C-NMR, mass spectroscopy and elemental analysis data. Calcium antagonist activities of the compounds were determined by the tests performed on isolated rat ileum and sheep carotid artery. On the isolated rat ileum compound X, having 2-trifluoromethyl substituent on C-4 phenyl ring of the tetrahydropyrimidine structure, was found to be more potent at 10“5 M concentration (relaxant effect %: 98.10 ± 1.52) than nicardipine (relaxant effect %: 97.36 ± 4.67). Compounds IV (relaxant effect %: 90.97 ± 10.91) and VI (relaxant effect %: 82.46 ± 19.55), carrying 2-bromo and 2-methyl substituents on the C-4 phenyl ring, respectively, exerted somewhat lower activity in comparison to that of the standard nicardipine. Compounds V (relaxation effect %: 5.25 ± 3.02) and VI (relaxation effect %: 6.73 ± 2.60), having 3-Br and 2-CH3 substituents on C-4 phenyl ring, were the most active derivatives at 10”6 M concentration on sheep carotid artery compared with the standard nicardipine (relaxation effect %: 2.47 ± 1.83). The calcium antagonist activity of Compounds IV (relaxation effect %: 9.76 ± 4.25), V (relaxation effect %:viii 8.68 ± 6.86) and VI (relaxation effect %: 1 1.43 ± 3.79), having 2-Br, 3-Br and 2-CH3 subtituents on C-4 phenyl ring respectively, were found to be more potent than nicardipine at 10° M concentration (relaxation effect %: 6.63 ± 2.64).