Speaking activities to promote intrinsic motivation
İçsel motivasyon artırıcı konuşma aktiviteleri
- Tez No: 159129
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bugün, iletişimle ilgili değerler vurgulanıyor olmasına rağmen, yabancı dil öğrencileri dil öğrenme süreci esnasında hedef dili kullanma konusunda çekimser kalmakta ve konuşma aktivitelerinde yer almak istememektedirler. Bu durum özellikle içsel motivasyonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ne var ki, içsel motivasyonu sağlamak ve devam ettirmek oldukça zorlayıcıdır ve bazen imkansız gibi gözükür. Bu çalışma, yabancı dil öğretmenlerine içsel motivasyonu artırabilmeleri için ipuçları vermeyi hedeflemekte ve öğrencilerin içsel motivasyonlarını artırabilecek ve yabancı dil sınıflarında kolayca uygulanabilecek üç adet konuşma aktivitesi önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, although the communicative values arc emphasised, foreign language learners are reluctant to use the target language during the language learning process and they do not desire to partake in speaking activities. This is mainly resulted from the lack of intrinsic motivation. Establishing and maintaining intrinsic motivation arc rather challenging, and sometimes seem impossible. This study tries to give foreign language teachers certain tips in order to be able to enhance intrinsic motivation, and suggests three speaking activities which can promote learners" intrinsic motivation and which can easily be used in foreign language classrooms.