Sosyal bilgiler dersinde uygulanan çoklu zeka kuramının öğrencilerin akademik başarılarına etkileri
The effects of multiple intelligences theory on student's academical success which applied in the lesson of social studies
  1. Tez No: 159523
  2. Yazar: ALİ İHSAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 7. sımf sosyal bilgiler dersinin geleneksel yöntemle işlenişiyle, çoklu zeka kuramına göre işlenişi arasında; öğrencilerin akademik basanlarını etkileme ve öğrenilenlerin kalıcılığını sağlama bakımından anlamlı bir fark olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Öntest - sontest karşılaştırmalı deneysel yöntemin uygulandığı araştırma, 2003 - 2004 eğitim - öğretim yılı bahar döneminde Kırıkkale ili Sulakyurt ilçesinde yürütülmüştür. Çoklu zeka kuramı ile ilgili daha önceden yapılan araştırmalar çoğunlukla özel okullarda veya imkanları fazla olan merkezi devlet okullarında yapılmıştır. Bu araştırma, kuramın bir de imkanları fazla olmayan devlet okullarındaki etkisini saptamayı amaçlamaktadır. Sulakyurt ilçesindeki Cumhuriyet I.Ö.O. 7 / A sınıfı çoklu zeka kuramının uygulandığı deney, Sulakyurt İmamoğlu Çeşmesi İ.Ö.O. 7 / A sınıfı ise geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu olarak yansız seçim yoluyla atanmıştır. Uygulamaya başlanmadan önce öntestler yapılmıştır. Daha sonra deney grubunda çoklu zeka kuramına, kontrol grubunda geleneksel yönteme uygun dersler işlenmiştir. Konunun bitirilmesinden sonra sontestler, bundan 1 ay sonda da kalıcılık testleri yapılmıştır.Uygulamalar sonucu elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Uygulamalar yapılmadan önce grupların seviyesini karşılaştırmak için öntest sonuçlarına bakılmıştır. Burada her iki grubun öntest puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı yam grupların birbirlerine denk olduğu sonucuna varılmıştır. Ders planları hazırlanmadan önce sınıftaki öğrencilerin zeka profilleri çıkarılmıştır. Buna göre sınıftaki öğrencilerin % 20.6'sında B / K zekanın, % 19.1 'inde S / D zekanın, %16.2'sinde M / M zekanın, % 1 1.8'inde G / U zekanın, % 10.3'ünde M / R zekanın, % 8.82'sinde D zekanın, % 8.82'sinde K / S zekanın ve % 4.4 l'inde de I / Ö zekanın baskın olduğu görülmüştür. İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersi“I. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti”konusunun çoklu zeka kuramına uygun olarak işlendiği deney grubunun sontest11 puanlarında öntest puanlarına göre 37.18 puanlık, % 84.5 'lik bir artış gözlenmiştir. Yani, çoklu zeka kuramı öğrencilerin bilgileri öğrenebilmesi için uygun fırsatlar yaratmaktadır. Kontrol grubunun sontest puanlarında öntest puanlarına göre 22.12 puanlık, % 58'lik bir artış gözlenmiştir. Yani, geleneksel yöntem de öğrencilerin bilgileri öğrenebilmesi için uygun fırsatlar yaratmaktadır. Deney grubuyla, kontrol grubunun sontest puanlan arasında deney grubu lehine 20,94 puanlık, % 34.8'lik bir fark vardır. Bu da çoklu zeka kuramının öğrencilerin akademik başarılarını geleneksel yönteme göre daha olumlu etkilediği anlamına gelmektedir. Deney grubuyla, kontrol grubunun erişi puanlan arasında deney grubu lehine 15.06 puanlık, % 68'lik bir fark vardır. Araştırmanın sonucunda çoklu zeka kuramının, öğrencilerin erişilerini etkileme açısından geleneksel yönteme göre daha başarılı olduğu anlaşılmıştır. Deney grubuyla, kontrol grubunun kalıcılık fark puanlan arasında deney grubu lehine 9.18 puanlık, % 47'lik bir fark vardır. Bu da çoklu zeka kuramının kalıcılığı sağlama açısından geleneksel yönteme göre daha başanlı olduğu anlamına gelmektedir. Araştırma neticesinde, öğrencilerin akademik başanlanm ve öğrenilenlerin kalıcılığını sağlama açısından, öğrencilerin bireysel farklılıklanna ve zeka alanlanna uygun yöntem, etkinlik ve materyallerin kullanıldığı çoklu zeka sınıfının, geleneksel yönteme göre daha başarılı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This study is carried out to determine whether there is a meaningful difference between the customary teaching of the social sciences in the 7th grade of primary school and teaching it in accordance with the multi-intelligence theory in the respects of affecting the academic successes of the students and providing the lasting of what to be learnt. The study, which the experimental method of pretest - posttest comparison is performed, has been carried out during the education-training period of 2003-2004 in Sulakyurt district of Kırıkkale. The previous studies on the multi-intelligence theory have been mostly carried out throughout the private schools or the central state schools which their possibilities are much. The goal of this research is to see the affects of theory even the state schools which have no more possibilities. 7/A class of Cumhuriyet Primary School in Sulakyurt district has been selected by the neutral selection method as the experimental group which multi- intelligence theory is applied and 7/A class of İmamoğlu Çeşmesi Primary School in Sulakyurt district has been selected as the control group which the customary method is applied. Before starting to application, the pretests were executed. Then, the courses were provided to the experimental group, being proper for the multi-intelligence theory and they were provided to the control group, being proper for the customary method. After the subject is completed, the posttests were executed and after one month, the tests on lasting were executed. The data, resulted from the applications have been analyzed with SPSS program. Before performing the applications, the pretest results were examined to compare the levels of the students. It is concluded that there is not meaningful difference between the pretest scores of both groups, i.e. the groups were equal to each other. Before preparing the course plans, the intelligence profiles of the students in the classroom have been obtained. Accordingly, it was seen that Bodily-KinestheticIV Intelligence was dominant in 20.6% of them, Linguistic Intelligence in 19.1%, Logical-Mathematical Intelligence in 16.2%, Spatial Intelligence in 11.8%, Musical Intelligence in 10.3%, Naturalist Intelligence in 8.82%, Interpersonal Intelligence in 8.82% and Intrapersonal Intelligence in 4.41%. The increasing at 84.5% with 37.18 scores in the posttest scores of the experimental group which the social sciences course on“1st World War and Ottoman Government”of 7th grade was taught proper for the multi-intelligence theory in accordance with the pretest scores. That is, the multi-intelligence theory creates the proper opportunities for that the students learn the information. The increasing at 58% with 22.12 scores in the posttest scores of the control group, in accordance with the pretest scores, has been examined. That is, the customary method also creates the proper opportunities for that the students learn the information. In accordance with the pretest scores, there is a difference at 34.8% with 20.94 scores between experimental group and the control group in favor of the experimental group. This shows that multi-intelligence theory affects more positively on the academic successes of the students than the customary method. There is a difference at 68% with 15.06 scores between the access scores of experimental group and of the control group in favor of the experimental group. As a result of study, it was understood that multi-intelligence theory is more successful than the customary method in respect of their accession. There is a difference at 47% with 9.18 scores between the lasting scores of the experimental group and of the control group in favor of the experimental group. It means that multi-intelligence theory is more successful on providing the lasting than the customary method. As a result of study, it was understood that multi-intelligence classroom which the method, activity and materials that are used, being proper for their individual differences and intelligence areas was more successful than the customary method in respect of the academic successes of the students and providing the lasting of what is to be learnt.