Visualisierung in den regional erstellten kommunikativen daf-lehrwerken
Yerel iletişimsel ders kitaplarında görsellik
  1. Tez No: 159957
  2. Yazar: FİLİZ İLKNUR CUMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
ÖZET CUMA, Filiz İlknur. Visualisierung in den regional erstellten kommunikativen DaF- Lehrwerken, doktora tezi, Ankara, 2005. Görselliğin eğitim-öğretimdeki öneminin yadsnıamaz oluşu bilimsel verilerle ortaya konulmuştur. Ders kitaplarının aynı zamanda göze hitap edecek şekilde tasarlanması motivasyonu arttırmakla beraber algılamayı da olumlu yönde etkilemektedir. Görsel öğelerin özellikle yabancı dil ders kitaplarında kullanılması kültürel faktörlerin aktarımı bağlanımda da önemli olup toplumların birbirlerini anlamaları, tanımaları ve iletişim kurmalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle görselliğin yabancı dil öğretiminde ve ders kitaplarının geliştirilmesinde sadece dekoratif niteliği ile değil işlevsel açıdan da değerlendirilmesi gerekmektedir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında, Almanya ve Türkiye'de Almancanın yabancı dil olarak öğretiminde görselliği işleyen araştırmalar incelenerek tezin uygulama bölümünde izlenecek olan araştırma yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, geçmişten günümüze gelen kuramsal bilgiler ışığında görselliğin eğitim-öğretimle ilişkisi ele alınmış ve bu veriler bağlamında söz konusu ders kitaplarının analizinde üzerinde durulacak noktalar tespit edilmiştir, îkinci bölümde, görselliğin temel nitelikleri çerçevesinde görsel algılamanın gerçekleşmesi ve resim türlerinin insan psikolojisine etkileri incelenmiş; görsel öğelerin yabancı dil edinimindeki önemi ve uygulanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, görselliğim yabancı dil ders kitaplarındaki işlevi değerlendirilerek resim-metin ilişkisi ile resimlerin algılanmasında kültürel unsurların etkisi üzerinde durulmuştur. Tezin asıl kısmı olan analiz bölümü, çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde Hallo Kinder!, Lern Mit Uns 1,2,3 ve 4 adlı Almanca ders kitapları görsellik bağlanımda değerlendirilmiş; söz konusu ders kitaplarındaki resimlerin incelenmesi amacıyla bilimsel verilere dayanılarak ölçütler saptanmıştır. Bu ölçütler resimlerin işlevi, resimlerin yabancı dil eğitimindeki önemi, türleri, makrotipografik tasarımı, kültürel özellikleri ve hedef kitlenin yaş ortalamasına uygunluğudur.ii Ülkemizde yerel nitelikte yazılan Almanca ders kitaplarının görsel tasarımına yönelik ölçütlerin geliştirilmesi ve bu ölçütler çerçevesinde günümüzde ülkemiz okullarının birinci yabancı dil olarak Almanca derslerinde kullanılan Almanca ders kitaplarının incelendiği bu çalışmanın Almanca ders kitabı yazarlarına; ayrıca öğretim aşamasında öğretmenlere yardımcı olacağı düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Görsellik, Almanca ders kitapları, resimle-öğrenme, görme becerileri, görsel algılama.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CUMA, Filiz İlknur. Visualization in regional communicative German coursebooks., Ph. D. Dissertation, Ankara, 2005. Scientific data have proved that the importance of visualization in the teaching and learning process is undeniable. The design of coursebooks to catch the eye is increasing both the motivation and perception in a positive way. The use of visual materials in foreign language coursebooks is an aid for nations to recognize, understand and communicate with each other, and transfer cultural factors. Therefore, the use of visualization in foreign language education and the development of coursebooks should not only be assessed through decorative quality but also with functional use. In the introduction part of this dissertation, studies on visualization have been investigated in order to explain the research method used in the data analysis chapter. In the first chapter of this study, the relationship between visualization and foreign language education is treated under the light of theoretical data, and with the results of these data the focal points in the analysis of coursebooks are determined. In the second chapter, the basic factors, perception, visual perception and the effects of picture types on human psychology are examined, and the importance of visual materials in foreign language acquisition and use is highlighted. In the third chapter, the function of visualization in coursebooks is evaluated by focusing on the effects of cultural factors and the relationship between picture-text and picture perception. In the main part, the fourth chapter, the German coursebooks Hallo Kinder! Lern Mit Uns 1, 2, 3 and 4 are evaluated through visualization. Criteria are determined by the use of scientic data in order to examine the pictures. These criteria consist of the functions of the pictures, the importance of pictures in foreign language education, their types,IV their macro-typographic design, their cultural characteristics and the average age of the target group. In sum, it is aimed that this study will aid the writers of the German coursebooks, as well as the teachers. Key Words Visualization, German coursebooks, learning with pictures, visual skills, visual perception.