Fonksiyonel besinlerin tüketimi üzerine eğitim programının etkileri
The effect of education on consumption of functional foods
- Tez No: 160542
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
öz Bu araştırma, İlköğretim birinci ve ikinci kademe öğretmenlerinin fonksiyonel besinler konusundaki bilgilerini ve tüketim durumlarını belirlemek, hazırlanan eğitim programının uygulanmasının bilgi ve tüketim düzeyleri üzerine etkilerini saptamak ve eğitimin yararlılığını belirlemek amacıyla, Antalya ili Serik ilçesine bağlı Abdurrahmanlar İlköğretim Okulu ile Yukarı Kocayatak İlköğretim Okulunda yürütülmüştür. Uygulama için Abdurrahmanlar İlköğretim Okulu' nda bulunan 12 öğretmen deney, Yukarı Kocayatak İlköğretim Okulunda bulunan 12 öğretmen ise kontrol grubu olarak ele alınmıştır. İlk aşamada, deney ve kontrol grubundaki öğretmenlerin fonksiyonel besinler konusundaki bilgi düzeyleri ile besin tüketim durumları hakkındaki bilgiler,“Beslenme Bilgisi Saptama Formu”ve“Besin Tüketim Formu”kullanılarak tespit edilmiştir. Ön test - son test kontrol gruplu deney modelinin uygulandığı araştırmanın ikinci aşamasında, öğretmenlerin fonksiyonel besinler bilgi düzeylerindeki değişimi gözlemek amacıyla fonksiyonel besinlere yönelik hazırlanan eğitim programı deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eğitim verilmemiştir. Son aşamada, her iki grubun fonksiyonel besinler bilgi düzeyleri ve tüketim durumlarına ilişkin bilgiler, yine“Beslenme Bilgisi Saptama Formu”ve“Besin Tüketim Formu”ile belirlenmiş ve eğitimin yararlılığı istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The search was done to determine the knowledge of primary school teachers on functional foods to meausre their consumption frequency of functional foods to determine the effects of prepared educational programme on their knowledge and consumption level and to determine the benefits of education. The experiment area were Abdurrahmanlar primary school and Yukarı Kocayatak primary school in SERİK. 12 teachers in Abdurrahmanlar primary school were defined as experiment group and 12 teachers in Yukarı Kocayatak primary school were defined as control group. At the first stage, the knowledge level on functional foods and consumption frequency level of both group were determined by“Questionaire for determined the knowledge on nutrition”and“Questionaire for food consumption”. At the second stage of the search in which the experiment type with pre-experiment and last- experiment control group was applied in order to observe the change on their knowledge level on functional foods an educational programme about functional foods was given to the experiment group. On the other hand, no education was given to the control group. At the last stage, the knowledge level on functional foods and their consumtion levels were determined by“Questionaire for determined the knowledge on nutrition”and“Questionaire for food consumption”and benefits of education were evaluated istatistically.