Flurbiprofen ile dermatofarmakokinetik çalışma
A dermatopharmacokinetic study with flurbiprofen
  1. Tez No: 165512
  2. Yazar: EVREN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
-91- G. ÖZET Bu çalışmanın amacı, flurbiprofenin stratum korneumdaki dermatofarmakokinetiğinin çıkarılmasıdır. Bu amaçla, 40 mg flurbiprofen içeren jel 16 sağlıklı gönüllüye (23 ± 2) sağ ve sol önkolda olmak üzere toplam sekiz bölgeye uygulandı. Jeller uygulandıktan 30 dakika sonra sekiz bölgedeki tüm jeller kol üzerinden dikkatlice sıyrıldı ve 30., 45., 60., 90., 120., 150., 210. ve 270. dakikalarda bant ile soyma yöntemi ile deri örnekleri alındı ve HPLC metodu ile analizleri yapıldı. Daha sonra soyma yöntemi ile elde edilen ilaç konsantrasyonları zamana karşı grafiğe geçirildi ve farmakokinetik analizleri yapıldı. Elde edilen eğri daha önce yapılmış olan oral uygulamanın eğrisine benzerlik gösterdiği gözlendi. Modelleme ve kompartman analizleri sonuçlarına göre, flurbiprofenin tek kompartımanlı modele uyduğu uzaklaşma hız sabitinin 0.309 s"1 olduğu blundu. Bu değer oral uygulama sonucunda elde edilen değere yaklaşık bir sonuçtur. Sonuç olarak, bu çalışmada stratum korneumdaki flurbiprofen içeriğinin bant ile soyma yöntemi ile ölçülebileceği gösterilmiştir. Bant ile soyma yöntemi ile elde edilen stratum korneum örneklerindeki ilaç içeriğinin ölçülebilmesi bu ilacın farmakokinetik paremetrelerini bulabilmemizi sağlamıştır. Bu ileride transdermal ilaçların biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlik çalışmalarında bant ile soyma yönteminin kullanılmasının yararla olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-92- H. SUMMARY The aim of this study to investigate flurbiprofen dermatopharma- cokinetics in human stratum corneum. For this purpose, the gel containing 40 mg flurbiprofen were applied to eight areas at left and right forearm of 16 volunteers. After 30 minutes, gels were removed gentle wiping with a cotton-ball and the tape stripping samples were collected at 30., 45., 60., 90., 120., 150., 210. ve 270. minutes and flurbiprofen content in the samples were analyzed with HPLC method. After that drug concentrations of stripped samples were plotted versus time and pharmacokinetic analysis was carried out. The curve has showed a similar pattern as in vivo study after oral application According to the result of compartmental analysis and modeling, flurbiprofen was found to obey one compartment-open model, its elimination rate was found to be 0.309 s"1. This value are similar to the eliminate of drug after oral application. As a result, the present study has substantiated the feasibility of measuring flurbiprofen content in the stratum corneum by the tape- stripping method. The measurement of drug content in tape-stripped stratum corneum samples has provided important information about its pharmacokinetic parameters. It was concluded that in the future, the tape stripping method may be carry out for the investigation of transdermal bioavailability and bioequivalance of drugs.