Conceptual change text oriented instruction to facilitate conceptual change in rate of reaction concepts
Reaksiyon hızı konusunda kavramsal değişimi kolaylaştırmak için kavramsal değişim metinlerine dayalı öğretim
- Tez No: 199356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEZDAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı benzetmelerle desteklenmiş kavramsal değişim metinlerinedayalı öğretimin lise 2. sınıf öğrencilerinin reaksiyon hızı konusunu anlamalarına,kavram yanılgılarını azaltmalarına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisiniincelemektir.Çalışmada aynı kimya öğretmeninin eğitim verdiği 42 lise ikinci sınıf öğrencisi yeralmıştır. Çalışma Çanakkale'de bir genel lisede 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılıilkbahar döneminde gerçekleştirilmiştir.Çalışma için öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda reaksiyon hızı konusuişlenirken benzetmelerle desteklenmiş kavramsal değişim metinleri kullanılmıştır.Kontrol grubunda ise aynı konu işlenirken geleneksel kimya öğretim metodukullanılmıştır. Öğrencilerin reaksiyon hızı konusunda başarılarını belirlemek içinreaksiyon hızı başarı testi, kimya dersine karşı tutumlarını belirlemek için kimyadersi tutum ölçeği, bilimsel işlem becerilerini ölçmek için ise bilimsel işlem beceritesti uygulanmıştır.Çalışmanın hipotezlerini test etmek için Çok Yönlü Varyans Analizi istatiksel analizyöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçları benzetmelerle desteklenmiş kavramsaldeğişim metinlerini kullanan öğrencilerin reaksiyon hızı konusundaki başarılarınıngeleneksel kimya öğretim metodunu kullanan öğrencilere göre daha yüksekolduğunu göstermiştir.Bu çalışma için geliştirilen yöntemler ve elde edilen sonuçlar öğretmenlerce tepkimehızı konusundaki kavram yanılgılarını azaltmada ve gidermede kullanılabilir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Benzetmelerle Desteklenmiş Kavramsal DeğişimMetinleri, Geleneksel Kimya Öğretim Metodu, Kavram Yanılgısı, Kimya DersiTutum Ölçeği, Bilimsel İşlem Becerisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of conceptual change textoriented instruction accompanied with analogies over traditionally designedchemistry instruction on overcoming 10th grade students? misconceptions, theirunderstanding of rate of reaction concepts and their attitude towards chemistry as aschool subject.42 tenth grade students from two classes of a chemistry course taught by the sameteacher at a public high school in Çanakkale involved in the study. The study wascarried out in Spring Semester of 2005-2006 Education Year.Two groups of students participated in the study. One group was calledExperimental Group and instructed with conceptual change texts oriented instructionaccompanied with analogies and the other group was called Control Group and wasinstructed with traditionally designed chemistry instruction over a period of fourweeks.To investigate the effectiveness of the treatment, Rate of Reaction Concepts Test andAttitude Scale Towards Chemistry as a school subject were administered to bothgroups of students at the beginning and at the end of the treatment period. Toevaluate students? science process skills, Science Process Skills Test wasadministered to both groups of students before the treatment.MANCOVA was used to test the hypothesis of the study. The results of the studyindicated that students instructed with conceptual change texts oriented instructionaccompanied with analogies gained higher average scores in Rate of ReactionConcepts Test than the students instructed with traditionally designed chemistryinstruction.Results and strategies that were developed for the present study may be used byscience teachers to reduce and eliminate students? misconceptions about rate ofreaction concepts.KEYWORDS: Conceptual Change Texts Oriented Instruction Accompanied withAnalogies, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Misconception, AttitudeTowards Chemistry as a school subject, Science Process Skills.