Konya ilinde tüketime sunulan küflü, kaşar ve tulum peynirlerinin bazı özellikleri ve aflatoksin içeriği üzerine bir araştırma
A research on the aflatoxin contents and various properties of moulded, kashar and tulum cheeses consumed in Konya city
- Tez No: 167687
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİNDE TÜKETİME SUNULAN KÜFLÜ, KAŞAR VE TULUM PEYNİRLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ VE AFLATOKSİN İÇERİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nurcan ÇALIK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet AYAR 2005, 46 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Nihat AKİN Yrd. Doç. Dr. Ahmet AYAR Yrd. Doç. Dr. Nuh BOYRAZ Bu çalışma Konya ilinde tüketilen peynir örneklerinde aflatoksin Mİ (AFMı) varlığının ve seviyesinin tespit edilmesi, kimyasal ve mikrobiyolojik kompozisyonunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla küflü, kaşar ve tulum peynirlerinin her birinden 14 örnek içeren toplam 42 adet peynir örneği Konya'nın çeşitli bölgelerindeki marketlerden rastgele temin edilmiştir. AFMı varlığının ve seviyesinin belirlenmesinde mikotoksin test sisteminden (Aflatest) yararlanılmıştır. Küflü, kaşar ve tulum peynirlerinde AFMı miktarları sırasıyla 60.078-97.774, 58.900-108.376 ve 56.544-83.638 ng/kg aralığında bulunmuştur. Tespit edilen AFMı miktarları Türk Gıda Kodeksi tarafından saptanan 250 ng/kg' lik yasal sınırın altında kalmıştır. Bütün peynir gruplarında Escherichia coli çalışma süresince mikrobiyal sayım limitinin altında kalmıştır. Örneklerin AFMı içerikleriyle kimyasal kompozisyonu arasındaki korelasyon önemsiz bulunmuştur (p>0.01).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis A RESEARCH ON THE AFLATOXIN CONTENTS AND VARIOUS PROPERTIES OF MOULDED, KASHAR AND TULUM CHEESES CONSUMED IN KONYA CITY Nurcan ÇALIK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ahmet AYAR 2005, 46 pages Jury: Prof. Dr. Nihat AKIN AssistProf. Dr. Ahmet AYAR Assist.Prof. Dr. Nuh BOYRA2 This research was carried out with the aim of determining the presence and quantity of aflatoxin Ml (AFMi) in the cheese samples consumed in Konya distinct. A total of 42 cheese samples consisting 14 samples each of which are moulded, kashar and tulum cheeses samples were randomly taken from the markets located in the various districts of Konya. A mycotoxin test system (Aflatest) was used to determine the presence and quantity of AFMi. The AFMi quantities of moulded, kashar and tulum cheese samples were between 60 078-97 774, 58.900-108 376 and 56.544-83.638 ng/kg, respectively. These quantities were lower than the legal limit of.250 ng/kg established by Turkish Food Codex. The Escherichia coli levels of all cheese samples were under the microbial count limit during the research period. The correlation between AFMi contents and chemical compositions of the samples was not found significant (pX).01).