Yağı azaltılmış sütten üretilen İzmir tulum peynirinde protein kaynaklı yağ ikame maddesinin (Simplesse® 100) kullanımı
Used of protein based fat replacer (Simplesse® 100) in İzmir tulum cheese produced from reduced fat milk
- Tez No: 169427
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN OYSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET YAĞI AZALTILMIŞ SÜTTEN ÜRETİLEN İZMİR TULUM PEYNİRİNDE PROTEİN KAYNAKLI YAĞ İKAME MADDESİNİN (Simplesse® 100) KULLANIMI GÜLSÜN, Demet Yüksek Lisans Tezi, Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gülderen OYSUN Ocak 2005, 98 sayfa Bu araştırmada, %0.5 yağlı inek sütü ve Simplesse®100 (%0,5-%l) kullanılarak izmir Tulum Peyniri üretilmiştir. Peynir örneklerinin 1., 15., 30., 60. ve 90.günlerdeki kimyasal ve duyusal analizleri yapılmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla, klasik ve yağ ikame maddesi içermeyen izmir Tulum Peyniri de üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT USED OF PROTEIN BASED FAT REPLACER (Simplesse®100) IN İZMİR TULUM CHEESE PRODUCED FROM REDUCED FAT MİLK GÜLSÜN, Demet MSc in Department of Dairy Technology Supervisor: Prof. Dr. Gülderen OYSUN January 2005, 98 pages In this research, Izmir Tulum Cheese were produced by using cow milk with 0.5% and Simplesse®100 (0,5%-l%). The cheese samples were analysed chemically and sensory on the 1st, 15*, 30th, 60* and 90th days of the ripening period. For comparison, the cheese without fat replacer and conventional cheese were also produced.