Perdelenmiş alan ve ?? ETO yaklaşımları kullanılarak hidrojen molekül iyonunun (H2+) incelenmesi
Study of hydrogen molecule ion (h2+) using screening field and ?? ETO approximation
- Tez No: 177927
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalısmada, hidrojen molekül iyonu (H2+ ) için, perdelenmis alan yaklasımı ve y a -Tam Ortonormal Fonksyonlar Sistemi (Exponential Type Orbitals- ETOs), Slater Type Orbital (STOs) bazlarından faydalanılarak, moleküler yörüngemsilerin (orbital) bulunması, temel ve uyarılmıs durum enerjileri ve dogrusal bilesim katsayılarının hesaplanması yapılmıstır. Moleküler yörüngemsilerin bulunması, temel ve uyarılmıs durum enerjilerinin hesaplanması esnasında daha hassas degerler elde etmek için genisletilmis, çoklu-zeta (multi-zeta) takımlarından faydalanılmıstır. Hidrojen molekül iyonunun matris elemanlarının hesaplanmasında ve Hartree- Fock-Roothaan denklemlerinin çözümünde Mathematica program dili kullanılmıs, sonuçlar literatürle karsılastırılmıstır. Anahtar kelimeler : Ya -Tam Ortonormal Fonksyonlar Sistemi, Slater Type Orbital, Hartree-Fock Yöntemi, Hartree-Fock-Roothaan Denklemleri, Moleküler Orbitaller, Genisletilmis Baz Takımı, Çoklu-Zeta Baz Takım, Moleküler Yörüngemsiler.
Özet (Çeviri)
In this work the orbital, ground and excited state energies, linear combination coefficients for hydrogen molecule ion(H2 +) were calculated using New Complete Orthonormal Sets of Exponential-Type Orbitals ( s y a - ETO ), Slater-Type Orbitals ( s STO ) basis. To get more accurate representation of each molecular orbital, ground and excited state energies were utilized from extended basis, multi-zeta basis sets. Mathematica programming language was used to calculate matrix elements of hydrogen molecule ion and solution of Hartree-Fock-Roothaan equations, moreover obtained results were compared with literature. Keywords : Ya -ETO New Complete Orthonormal sets of EXponential-Type Orbital, Slater Type Orbital, Hartree-Fock method, Hartree-Fock-Roothaan Equations, Moleküler Orbitals, Extended Basis Sets, Multi-Zeta Basis Sets, Molecular Orbitals.