Farklı hızlarda ve ısı akılarında kanatlı yüzeylerde ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental study of heat transfer in finned surfaces for different values of air velocity and heat flux
  1. Tez No: 178231
  2. Yazar: SEÇİL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada bir silindir üzerine yerlestirilen kanatcık dizilerinde, zorlanmıskonveksiyon ile ısı transferi deneysel olarak incelendi. Deneysel çalısmada,bilgisayar sogutucusu olarak kullanılan kanatcıklı yüzeyler, 5 mm kalınlıktasilindirik formda Alüminyum üzerine yerlestirildi. Silindirik formdaki Alüminyumaynı kalınlıkta ve aynı formda bir Bakır üzerine sıkı geçirildi. iki farklı malzemeninkontak direnci hesaplamalarda ihmal edildi. Bakır malzemenin içinde 20 mmçapında, 25 mm boyunda bir bosluk olusturuldu. Bu bosluga gücü 15-70 wattarasında degisen bir ısıtıcı yerlestirildi. Kanatlarla birlikte olusturulan sistem, 90 mmçapında alüminyum bir boru içerisine yerlestirildi. Isıtıcıya sabit ısı akısı verilerek, 0.5-5 m/s aralıgında degisen hava hızları için, kanatcıklardan transfer edilen ısı ve kanat etkenlikleri hesaplandı. 15-70 watt degerleri arasında ve 2 m/s hava hızı içinkanatcıklardan transfer edilen ısı maksimum degerdedir. 15 Watt degerinden küçükısı akılarında ve 5 m/s'den büyük hava hızlarında, uygun degerler elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer with forced convection in vane series which are placed ona cylinder was investigated experimentally. In this empirical study, fins used ascomputer coolers were placed on aluminum as a cylinder with 5 mm thickness. Thealuminum in cylindrical form was covered firmly on copper with the same thicknessand same form. The contact resistances of two different materials were neglected incalculations. A space which was 20 mm in diameter and 25 mm length was formedin the copper material. A heater, the power of which was changed between 15 and 70watts, was placed in this space. The system formed with fins was put in an aluminumpipe which was 90 mm in diameter. The heat transferred from fins and the finefficiencies were calculated for air speeds ranging between 0.5 and 5 m/s by giving constant heat flux to the heater. The heat transferred from vanes for 15-70 watts and2 m/s air speed was found maximum. Proper values could not been obtained for heatfluxes less than 15 watts and air speeds higher than 5 m/s.