Benzin motorlarında yanma hızının performansa etkisi
Effection to performance of combustion speed for gas oil engine
  1. Tez No: 179892
  2. Yazar: ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANLAR BAĞIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, bir benzinli motorun optimal iş çevrimini elde etmek amacı ile yanma olayını etkileyen faktörlerin iş çevrimine etkilerini ve motorun optimal çalışma değerlerinin belirlenmesini içermektedir. Bu amaçla motorun tek boyutlu matematiksel modeli hazırlandıktan sonra Basic programı yardımı ile yanma olayını etkileyen faktörlerden birini değiştirip, geri kalanları sabit tutmak şartı ile bu faktörlerin iş çevrimine etkileri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca motorun optimum çalışma modellerinin belirlenmesi için yanma süresi ( ), yanmada efektif merkezlerin göreli yoğunluğunun zamana göre değişim karakterini gösteren (m)'in, sıkıştırma oranının , yanma etkinlik katsayısının yanma olayına etkileri krank mili dönme açısına bağlı olarak incelenmiştir. Belirlenen optimum çalışma değerleri motorun en uygun işletme koşulları olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, contains to determine combustion effecting parameters and optimum operation parameters to obtain optimum work cycle. For this reason one dimensional mathematical model is prepeared. Then by using basic code solution is obtained as one of the combustion parameters is changed and others are kept constant. The effects of combustion time ( ), rate of relative density (m), compression ratio ( ), effective combustion coefficient ( ) versus crankshaft angle are investigated to obtain optimal operation models. Finally, determined optimum operation parameters are given as the best operation condition of engine.