Özel eğitim gereksinimi olan çocukların gelişimine seramik eğitiminin etkisi
The affect of the ceramic education to the growing of the children who have necessity of private education
- Tez No: 187254
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSUN PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETÖZEL EĞİTİM GEREKSİNİMİ OLAN ÇOCUKLARA SERAMİK EĞİTİMİNİNETKİSİBu araştırmanın amacı, özel eğitim merkezlerinde uygulanan seramik eğitiminin özeleğitim gereksinimi olan çocuklara zihinsel ve fiziksel olarak katkılarının araştırılmasıdır.Araştırmanın deneklerini 2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılında Ankara ili, Sincan ilçemerkezinde bulunan Özel Örs Zihinsel Engelliler Eğitimi ve Rehabilitasyon merkezine devametmekte olan toplam 15 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için ; 5 aşamada sağaltımlar yapılarak, sonuçlargrafiksel verilere dönüştürülüp, karşılaştırılmıştır. Uygulama 5 oturumda, 1 ay 1 haftaboyunca sürdürülmüştür.Araştırma bulgularında ; verilen seramik eğitimi sonucunda öğrencilerde olumludavranış değişikliği olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kendilerini daha iyihissettikleri ve daha iyi ifade ettikleri, uygulamaları sağaltımlar sırasında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE AFFECT OF THE CERAMIC EDUCATION TO THE GROWING OF THECHILDREN WHO HAVE NECESSITY OF PRIVATE EDUCATIONThe purpose of this research is to search mentally and physical assistance of ceramiceducation to the children who have necessity of private education in the private centers.The proved persons of research consist of 15 students attending to Private OrsMentally Defective Children Education and Rehabilitation Centre of Sincan, in Ankara.To get the research datum, it is cured in the 5 phase and the results are transformed tographical datum and compared. The practice was continued during 5 sittings in a month and aweek.At the and of the duration of the given education, it is observed that the behaviors of thestudents have changed positively. Moreover, it is observed during the treatments that thestudents feel themselves more relax and are able to explain themselves more easily.