Küreselleşme ve kamu yönetimi: Türkiye örneği
Globalization and public administration: Example of Turkey
- Tez No: 188829
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bugün, Türkiye'de siyasal, yönetsel ve sosyal yapıya ilişkin önemlidüzenlemeler yapılmaktadır. Küreselleşme sürecine bağlı olarak gerçekleşen budüzenlemeler, 1980'lerden bu yana ekonomik yapının yeni-liberal eksenli politikalarladönüştürülmesi çalışmalarının bir devamıdır. Dönemin siyasal ve yönetsel yapılanmasıise, yeni sağ anlayış çerçevesinde belirlenmektedir. Bu anlayışın Türk KamuYönetimi'nde öngördüğü dönüşüm, özellikle 2000'li yıllardan sonra kamu yönetimininyeniden düzenlenmesi amacıyla çıkarılan yasa ve tasarılarda somutluk kazanmaktadır.Söz konusu dönüşümün gerçekleşmesi esnasında küreselleşme bir uygarlık projesi olaraksunulmakta, dünya ekonomisi ile bütünleşmenin, demokrasinin, insan haklarının vb.gerçekleşmesinin onsuz olamayacağı vurgulanmaktadır.Çalışmanın sonucundan uluslararası kuruluşların öngördüğü politikalarınamacının, Türk Kamu Yönetimi'nde önemli bir dönüşümün çabası olduğu ortayaçıkmaktadır. Bu girişim, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kamu yönetimleriüzerinde daha derin etkiler yapmaktadır. Bu süreçte, devletin refah devleti işlevi ortadankaldırılmakta ve kamu yönetiminin faaliyet alanı toplum aleyhine sınırlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, Turkey witnesses the important regulations related with political,administrative and social structure. It may be said that these regulations, realizing inconnection with the globalization process can be evaluated as continouing process of thetransformation of 1980s neo-liberal politicies in Turkey. The political and administrativestructuration is determined by new right approaches. On the other hand, the concreteimplementations of this theoretical approach can be clearly observed in the past laws,especially come into agenda after 2000s, aiming to re-regulation of public administration.In the process of such realization, globalization is submitted as a civilization project, andit is stressed that integration with the world economy, democracy, human rights, etc.cannot be done without it.At the end of this study, what is come into being is that the aim of policiesproposed by international organizations is to transform the Turkish PublicAdministration. This attempt has had a big impact on the public administration of thedeveloping countries like Turkey. In this process, the welfare state function of the statehas been eliminated and the scope of public administration was narrowed against thepublic interest.