Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan sander lucioperca (l.,1758)'nın dokularındaki zn, cu, pb ve cd birikimlerinin incelenmesi
Examination of accumulation of zn, cu, pb and cd in the tissues of sander lucioperca (l.,1758) that lives in the dam Lake of Hirfanli
- Tez No: 189749
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Endüstriyel fabrikalar ile kanalizasyon şebekelerinden bırakılan atıklar ve atmosferik kirlilik, sularda ağır metal kirliliğine yol açmaktadır. Ağır metaller de; sucul organizmalarda ve sedimentte veya besin zincirinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu çalışmada; Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Sander lucioperca (L., 1758) (Sudak) balığının kas, solungaç ve karaciğerlerindeki çinko, bakır, kurşun ve kadmiyum konsantrasyonları belirlenmiştir. Zn, Pb, Cd'nin en yüksek karaciğer, sonra sırasıyla kas ve solungaçlarda birikime uğradığı; Cu'nun ise yine en yüksek karaciğer, ardından solungaç ve kaslarda biriktiği tespit edilmiştir. Tüm dokularda belirlenen Zn ve Cu değerlerinin su ürünleri için kabul edilen limit değerlerin altında bulunduğu ve insan sağlığı için tehlike oluşturmadığı; Pb ve Cd metallerinin, kas ve karaciğer dokularındaki birikim değerlerinin limit değerlerin üzerinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The wastes and effluents released to sewage system by industrial plants causes heavy metal pollution in waters which has an adverse effect on aquatic organisms, sediments and the nutrient chain. This study is related to determine the Zn, Cu, Cd and Pb levels of livers, lungs, muscles and gills of the bass fish which lives in the Hirfanlı Dam Lake. It was observed that the highest accumulation of Zn, Pb and Cd took place firstly in liver followed by muscles and gills while Cu was observed to accumulate mainly livers then in gills and muscles. It was observed that the Zn and Cu metal levels in all the tissues were well below the acceptable limits which do not pose any danger for human health. However the accumulation of Pb and Cd in muscles and livers of bass were above the acceptable limits.