Türkiye'de yeni kamu yönetimi anlayışı ve sağlık hizmeti
New public administration understanding and health service in Turkey
- Tez No: 190184
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
?Türkiye'de Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı ve Sağlık Hizmeti? başlıklı buaraştırma; ?sağlık hizmetleri sunumundan devletin elini çekmesi ve sağlığı piyasakoşullarına bırakmasının sağlık hakkına erişilebilirliği ve hizmetten yararlanmadaeşitlik hakkını yok edeceği savı?nı ele almaktadır. Kamu Yönetiminde önemli birdönüşüm gerçekleşiyor. Toplumsal dönüşümler ve bunların etkileri birdenbire ortayaçıkmaz, sonuçlar uzun bir zaman dilimine yayılırlar. Kamu Hizmetlerinin serbestpiyasa koşullarına bırakılması yeni kamu yönetimi anlayışının temelinioluşturmaktadır.Bu araştırma; devlet idaresinin yaşadığı dönüşümlerin genelde tüm hizmetlereözelde sağlık hizmetlerine yansımasını, bu dönüşüm sonucunda toplumun nasıl birdurumla karşı karşıya kalacağını ve sağlık hakkının geleceğini saptamayıamaçlamaktadır. Ayrıca araştırmada, sağlık hizmetlerinin piyasa koşullarınabırakılmasının sakıncaları belirtilmekte ve sağlık hizmetlerine genel bütçeden yeterlipay ayrılarak devlet tarafından yerine getirilmesi gerektiği ortaya konmayaçalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, titled ?New Public Administration Understanding AndHealth Service in Turkey? deals with the assumption that states withdrawal fromhealth services and leaving health issue to private sector shall eliminate theaccessibility of health right and equality of benefiting from services. Importanttransformation is realized in Public Administration. Social transformation and itseffects does not arise at once, outcomes are spread out long time periods. Givingpublic services to private sector conditions are constitute new public administrationunderstanding.This research set to aim of reflection of state management transformationover all services, especially health services; in result of these transformations whatsociety face to come, and future of health right. Besides, in this research it is pointedout of disadvantages of privatization of health services and it is required to givesufficient amount to health services from general budget and these services mustcarry out by state.