Kaliteli okul kavramının öğretmenler ve yöneticiler tarafından algılanması
Perceiving the notion of quality school from teachers' and managers' point of view
  1. Tez No: 190943
  2. Yazar: EMİNE GÖKÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZETKALİTELİ OKUL KAVRAMININ ÖĞRETMENLER VE YÖNETİCİLERTARAFINDAN ALGILANMASI(MERSİN İLİ ERDEMLİ İLÇESİ ÖRNEĞİ)GÖKÜŞ, EmineGazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim DalıEğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. İlhan AKARŞubat 2007, 172 sayfaBu araştırma öğretmen ve yöneticilerin müfredat, öğrenme-öğretmeetkinlikleri, öğrencilere verilen destek, liderlik/yönetim, kaynaklar ve başarıfaktörleri açısından kaliteli okul kavramı ile ilgili algılarının belirlenmesi amacıylagerçekleştirilmiştir. Bu amaçla resmi ilköğretim okulları ikinci kademede görevyapan yönetici ve öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Uygulanan ölçme aracı sonucunda elde edilen veriler, SPSS 11.5 yardımıyladeğerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde resmi ilköğretimokullarında görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticilerin Kaliteli Okul kavramı ileilgili ifadelere ?tam? derecede katıldığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmayagenel olarak bakıldığında öğretmen ve yöneticilerin en yüksek ve en düşük aritmetikortalamayı verdiği ifadelerin benzer olduğu, yönetici ve öğretmenlerin kaliteli birokulunun belirteçleri olan müfredat, öğrenme-öğretme etkinlikleri, öğrencilereverilen destek, liderlik/yönetim, kaynaklar ve başarı faktörleri boyutuna ilişkingörüşleri arasında .05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Buradananlaşılacağı üzere kalite, hayatın tüm alanlarında bir gereksinim olarak ortayaçıkmaktadır. Günümüzde ise en çok eğitim alanında elzem bir ihtiyaç olarakbelirmektedir. Okullarımızda kalitenin sağlanması ve öğrencilere kaliteli bir eğitiminsunulması hem öğretmenlerin hem de yöneticilerin birincil hedefi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPERCEIVING THE NOTION OF QUALITY SCHOOL FROMTEACHERS? AND MANAGERS? POINT OF VIEWGÖKÜŞ, EmineGazi University Department of Post-Graduate Trainig of EducationalManagement, Inspection, Budgeting and PlaningThesis Consuntant: Asistant Prof. Dr. İlhan AKARFebruary 2007, 172 pagesThe purpose of the study is to find out the understanding of qualified schoolterm by teachers and administers on: curriculum, teaching and learning activites,supports on students, leadership/administration, resources and success factors. Herein, public school teachers and administers were interwieved for their ideas.The data taken from the questionnaire is measured by SPSS 11.5. Accordingto the results of the questionnaire, the public school teachers and administers are“full”agree on the qualified school term. Furthermore, when the study is generallyassessed, it was noticed that the statements of teachers and administers with thehighest and the lowest arithmetic average are similar, and there isn't a valuabledifference, which is equal to .05, between the ideas of the teachers and administersupon“curriculum”,“teaching and learning activites”,“supports on students”,“leadership/administration”,“resources”and“success”factors, the deterniners of aqualified school term. Thus, it is conspicious that quality is a need in all the fields inhuman-beings' lives. Nowadays, it is the most necessary need in education field. Ithas became the primary aim of both the teachers and administers to requaire quality,and to give a qualified education to their students.