Çeşitli pişirme yöntemlerinin sebzelerin fenolik bileşik ve antioksidan aktivite değerleri üzerine etkisi
Effect of various cooking methods on phenolic compounds and antioxidant activity of vegetables
  1. Tez No: 196003
  2. Yazar: INDRANİ KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısma, sebzelerin toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite degerleri üzerinde farklı pisirme yöntemlerinin etkilerini saptamaya yönelik olarak planlanmıstır. Arastırma kapsamına kabak, patlıcan ve patates olmak üzere üç çesit sebze alınmıstır ve bol su, az su, buharlı pisirici, düdüklü tencere, mikrodalga, yagda kızartma olmak üzere altı pisirme yöntemi uygulanmıstır. Önce, çig olarak sebzelerin toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite degerleri saptanmıstır. Daha sonra sebzeler, yukarda belirtilen altı farklı yönteme göre pisirilip, pisirilmis örneklerin pisirme sırasındaki toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite kayıpları degerlendirilmistir. Toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite degerleri kuru madde üzerinden hesaplandıgı için, bütün örneklerin kuru madde degerleri de saptanmıstır. Her bir süreç, üç ayrı zaman diliminde üçer kez tekrarlanmıstır. Çig sebzelerde, kuru madde agırlık üzerinden hesaplanmıs toplam fenolik madde (TFM) içerikleri kabak, patlıcan ve patates için 173.09±10.15, 912.64±29.67 ve 349.76±30.89 mg/100 g (gallik asit esdegeri, GAE) olarak bulunurken, toplam antioksidan aktiviteleri (TAA) 5.01±0.61, 51.20±4.51 ve 3.12±0.32 ?mol/100 g (trolox esdegeri, TE) olarak saptanmıstır. En fazla TFM kaybı, kızartma (% 49.10±1.96 ? 62.22±1.34) ve bol suda pisirme (% 34.51±0.75 ? 39.22±1.77) sırasında görülürken, en fazla TAA kaybı kızartma (% 48.78±1.61 ? 61.73±2.39) ve bol suda pisirme (% 35.46±1.47 ? 39.75±2.10) esnasında bulunmustur. En iyi sonuçlar buharlı pisirici ile alınmıstır. Buharlı pisirici ile toplam fenolik madde kaybı % 9.50±0.81 - 15.92±2.22 arasında kaydedilirken, toplam antioksidan aktivite kaybı % 10.80±0.97 ? 11.98±1.60 arasında bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of various cooking methods on total phenolic content and antioxidative activity of vegetables. The vegetables included in the study were zuccini (squash), eggplant and potato. The six cooking methods utilized in this study included cooking in large and small volumes of water, steaming in a steam cooker, cooking in pressurized vessel, microwaving and frying in oil. Initially, phenolic content and antioxidant activity of uncooked vegetables were determined. Afterwards, the different cooking methods were applied to the vegetables and total phenolic content and antioxidant activity of the cooked samples were determined. Since the calculations were based on dry weight basis, dry matter of all the samples were established. All investigations were performed in triplicates using each vegatable thrice at three different time periods. Based on dry weight basis total phenolic content (TFM) of fresh zuccini, eggplant and potato was found to be 173.09±10.15, 912.64±29.67, ve 349.76±30.89 mg/100 g (gallic acid equivalent, GAE). Their total antioxidant activities (TAA) were found to be 5.01±0.61, 51.20±4.51 ve 3.12±0.32 ?mol/100 g (trolox equivalent, TE). Maximum TFM loss occurred during frying in oil (% 49.10±1.96 ? 62.22±1.34), followed by cooking in large volume of water (% 34.51±0.75 ? 39.22±1.77). Similarly, maximum TAA loss took place during frying in oil (% 48.78±1.61 ? 61.73±2.39) followed by cooking in large volume of water (% 35.46±1.47 ? 39.75±2.10). Best results were acquired with steaming. In the steam cooker, loss in total phenolics ranged between % 9.50±0.81 - 15.92±2.22 whereas loss in total antioxidant activity were recorded between % 10.80±0.97 ? 11.98±1.60.