Sektörel dış ticaret şirketlerindeki ihracat modelinin bitkisel yağ sanayii işletmelerine uygulanabilme imkanı ve işletme eğitimi açısında bir değerlendirme
The practicability of sectoral foreign trade entity's export moedl in the vegitable oil companies and an evaluation for operational training for operational training
  1. Tez No: 207046
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZÜM ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu tezde; ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli bitkisel yağ sanayi i?letmelerinin mevcut durumları incelenmi?, sektörün ülke ekonomisine katkısını arttırmak açısından ihracata yönlendirilmelerinde SDT? ihracat modelinin uygulanabilirliği ara?tırılmı?tır. Ülkemizde bitkisel yağ sanayi i?letmelerinin büyük bir bölümü küçük ve orta ölçekli i?letmelerden meydana geldiği için, öncelikle küçük ve orta ölçekli i?letmeler hakkında genel bir bilgi sunulmu?tur. Daha sonra Türkiye'de ve dünyanın çe?itli ülkelerinde küçük ve orta ölçekli i?letmelerin ihracata yönlendirilmesinde uygulanan yöntemler ve bu yöntemlerden Sektörel Dı? Ticaret ?irketleri modeli hakkında bilgi verilmi?, bu kapsamda SDT?'nin ortaya çıkmasına yol açan faktörler, yapısal özellikleri, yararları, hukuki yapısı, i?levleri ve SDT?'ne sağlanan te?vikler, son olarak ülkemiz genelinde ve dünyadaki bitkisel yağ sanayinin genel durumu incelenmi?tir. Ara?tırmanın amacı bitkisel yağ sanayindeki KOB?'lerin mevcut durumu, ihracat sorunları ve SDT?'ne yönelik tutumlarını belirlemek üzere 71 adet bitkisel yağ i?letmesine uygulanmı? anket formları değerlendirilmi?tir. Buna göre, bitkisel yağ i?letmeleri genel yapı itibariyle orta ölçekli i?letme karakteri sergilemekte ve sektörde ihracata yönelik bir yapı bulunmaktadır. ?hracatta kar?ıla?ılan engeller olarak ihracattaki formalitelerin çokluğu, dı? pazarlar hakkındaki bilgi eksikliği, üretimin yeterli miktarda ve kalitede olmaması, te?viklerin yeterli olmaması gibi nedenler sayılmaktadır. SDT? modeline olumlu bir yakla?ım bulunmakla birlikte, sektördeki firmaların arasındaki kalite ve standart farklılıkları ve katılımcı firmaların kendilerine has bilgilerini yitirebileceği endi?esinin i?birliği ko?ullarını zorla?tırdığı tespit edilmi?, modelin ancak ürünün homojen olmamasından kaynaklanan i?letme farklılıklarını ve sağlanması gereken güven ortamı dikkate alınarak biçimlendirilmesi durumunda uygulanabileceği sonucuna varılmı?tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the situation of the Small and Medium Size Enterprises (SMEs) that show activity in vegetable oil sector is analysed and for rising up the contribution of these enterprises to the national economy, applicability of Sectoral Foreing Trade Companies (SFTC) export model is discused. Because the most of the vegitable oil firms are Small and Medium size Enterprises (SMEs), general information has given at the beginning about the Small and Medium size Enterprises (SMEs). Then, the methods used for directing the Small and Medium size Enterprises (SMEs) to exportation, extremely SFTCs model, are represented. In this context, the factors that cause the formation of SFTCs, the structures of SFTCs, adventages of SFTCs, legal situations, functions and incentives to SFTCs are reported. At the end, the general situation of vegetable oil sector both in domestic and global is examined. The aim of this thesis is to determine the present situation, exportation handicaps and the behaviours to SFTCs of SMEs. In the context of this aim, seventy one (71) overall surveys that were answered by vegetable oil firms are evaluated. In thıs context, the vegetable oil firms mostly have a medium size enterprise charecter and the sector has an export-inclined structure. Answers, largely given to the question of handicaps for export, are; mass of formalities, inconsiderable information about foreing markets, not being the products quality and quantitiy in enough or optimal levels and insufficient intencives. Notwithstanding, a positive perspective to SFTCs is seen, quality and standart differences between firms in the vegetable oil sector and the concerns about losing their own knowledge is being as a probability make the cooperation applications difficult. It is found as a result that the model (SFTCs) should be applied when it includes the effects of non-homogeneous structure of products and confidence to goverments and national economy in its formation.