Türkiye sermaye piyasasında tasarruf araçlarının vergilendirilmesi ve analizi
The taxation of savings instruments in Turkey's capital market an analysis of taxation
- Tez No: 207181
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Gelişmiş ekonomilerin tümünde sermaye piyasaları ekonomiye büyük katkılarda bulunmaktadır. Sermaye piyasası araçları sayesinde tasarruf sahiplerinin birikimleri ekonomide kaynak ihtiyacı olan alanlara aktarılmakta, tasarruf sahipleri de sahip oldukları tasarruf araçları sayesinde gelir elde etmektedirler. Sermaye piyasalarında tasarruf araçlarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi, vergilendirmede en hassas konulardan biridir. Bir yandan, temel vergileme ilkelerine göre vergilemesi gereken bir gelir unsuru bulunurken, diğer yandan vergilendirme sonucunda sermayenin yurtdışına kayma riski bulunmaktadır. Bu nedenle tasarruf araçlarından elde edilen gelirler, hem vergilendirilmeli, hem de üzerindeki vergi yükü sermayenin yurtdışına kaçışını cazip kılmayacak kadar düşük olmalıdır. Bu çalışmada, mevcut vergileme mevzuatı kapsamında Türkiye sermaye piyasasında tasarruf araçlarının vergilendirilmesi açıklanmış, uygulamadaki sorunlara değinilerek çözüm önerileri getirilmiştir. Türkiye'de tasarruf araçlarından elde edilen gelirler GVK kapsamında vergilendirilmektedir. GVK'da tasarruf araçlarının faiz ve kar payı gibi gelirleri menkul sermaye iradı olarak, tasarruf araçlarının elden çıkarılmasından sağlanan sermaye kazançları ise değer artış kazancı olarak vergilendirilmektedir. Türkiye de 01.01.2006 tarihinden itibaren tasarruf araçlarının vergilendirilmesinde tevkifat uygulamasına geçilmiştir. Bu sistemle tasarruf araçlarının vergilendirilmesinde basitlik ve sadelik amaçlanmasına rağmen, 213 tasarruf araçlarının ve gelirlerin tümünün kapsama alınmaması nedeniyle, bir kısım araçlar ve bir kısım gelirler için eski hükümlere göre vergilendirilme yapılması, vergilemeyi daha da karmaşık bir biçime sokmaktadır.
Özet (Çeviri)
In all developed economies, capital markets make great contributions to economy. Accumulations of savings holders are transferred to economic areas in need of resource via capital market instruments and savings holders obtain income thanks to savings instruments they own. The taxation of income derived from savings instruments in capital market is one of the most sensitive subjects in taxation. On one hand there is an income should be taxed as to basic taxation principles, on the other hand there is a risk for capital being transferred to the abroad due to taxation. On this account, income derived from savings instruments both should be taxed and the tax burden should be low enough to prevent them being transferred abroad. In this work taxation of instruments in Turkey?s capital market is explained within the meaning of present taxation legislation, implementation problems are mentioned and some resolutions are offered. In Turkey, income derived from saving instruments is taxed in the scope of the Income Tax Law (ITL). In ITL, incomes such as interests and dividends of saving instruments are taxed as ?Income from movable property? and the capital gain derived from the exchange of saving instruments is taxed as ?appreciation gain?. Withholding tax implementation has started in Turkey as of 01.01.2006 in the taxation of saving instruments. Although simplicity in taxation of savings instruments is aimed, certain instruments and incomes are taxed 215 according to previous rules because of being uncovered and this case turns out taxation more complex.