Projeye dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin görsel sunu uygulamalarına ve sosyal bilgiler dersine ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of project based learning on students' visual presentation practice and social science attitude's
- Tez No: 210323
- Danışmanlar: DR. NURDAN BAYSAL, PROF.DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde projeye dayalı ögrenme yönteminin kullanımının ögrencilerin görsel sunu uygulamaları ve sosyal bilgiler dersi tutumuna etkisi saptanmaktır. Arastırma, stanbul ili, Esenler lçesi Engin Can Güre lkögretim Okulu'nda ögrenim gören 44'ü deney, 44'ü kontrol grubunda olmak üzere 88 tane 4. sınıf ögrencisi ile, 2006-2007 egitim-ögretim yılı ikinci dönem süresince gerçeklestirilmistir. Deney grubunda sosyal bilgiler dersi, projeye dayalı ögrenme yöntemiyle islenirken, kontrol grubunda geleneksel ögretimle islenmistir. Arastırmada veri toplama aracı olarak sosyal bilgiler dersine yönelik tutumu ölçmek amacıyla ?Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçegi?, görsel sunu uygulamalarına yönelik tutumu ölçmek amacıyla ?Görsel Sunu Tutum Ölçegi? kullanılmıstır. Bu arastırma, yarı deneme modellerinden esitlenmemis kontrol gruplu modele göre desenlenmistir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 12.0 paket programı kullanılarak, veriler üzerinde, ki kare ve t testi yapılmıs, tek yönlü 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıstır. Arastırmanın baslıca bulguları asagıda verilmistir: 1. lkögretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersi ?nsanlar ve Yönetim? ile ?Uzaktaki Arkadaslarım? ünitelerinde projeye dayalı ögrenme yönteminin kullanımının ögrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumunu olumlu yönde arttırdıgı saptanmıstır (p.05). 4. Projeye dayalı ögrenme yönteminin görsel sunu uygulamalarına yönelik tutuma etkisi cinsiyete göre farklılasmamaktadır(p>.05). 5. Projeye dayalı ögrenme yönteminin sosyal bilgiler dersine yönelik tutuma etkisi sahip olunan kardes sayısına göre farklılasmamaktadır (p>.05). 6. Projeye dayalı ögrenme yönteminin görsel sunu uygulamalarına yönelik tutuma etkisi sahip olunan kardes sayısına göre farklılasmamaktadır (p>.05). 7. Projeye dayalı ögrenme yönteminin sosyal bilgiler dersine yönelik tutuma etkisi anne egitim durumuna göre farklılasmamaktadır (p>.05). 8. Projeye dayalı ögrenme yönteminin görsel sunu uygulamalarına yönelik tutuma etkisi anne egitim durumuna göre farklılasmamaktadır (p>.05). 9. Projeye dayalı ögrenme yönteminin sosyal bilgiler dersine yönelik tutuma etkisi baba egitim durumuna göre farklılasmamaktadır (p>.05). 10. Projeye dayalı ögrenme yönteminin görsel sunu uygulamalarına yönelik tutuma etkisi baba egitim durumuna göre farklılasmamaktadır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of Project-based learning approach at the forth class social science on the attitude of visual presentation practices and social science is searched. The research is done forth year pupils in the primary school at 2006-2007 academic year with 44 pupils from 4-B as experimental group and 44 pupils from 4-A as control group from Engin Can Primary School in Istanbul, Esenler. While the experimental group courses were taught by Project-based learning apporach, the control group courses were taught by the traditional teaching method. In the research, ?Social Science Attitude Scales? for the pupils? social science attitude and ?Visual Presentation Attitude Scales? for the pupils? visual presentation practices attitude were used to gather data. Also ?Personel Knowledge Form? is used to know pupils? sexuality, mother-father education level, number of brother and sister. This research was formed as non equalized control model from semi-experimental models. Chi-square, frequency and t-test were applied on data, and they were analyzed by using SPSS 12.0. Research findings are explained below: 1. There is a meaningful difference on social science attitude in favour of the experiment group between the experimental group whom were taught by Project-based learning and the control group whom were taught by the traditional teaching method (p.05). 4. The effect of Project-based learning on visual presentation practice attitude is not differentiated by sexuality (p>.05). 5. The effect of Project-based learning on social science attitude is not differentiated by the number of brother and sister (p>.05). 6. The effect of Project-based learning on visual presentation practice attitude is not differentiated by the number of brother and sister (p>.05). 7. The effect of Project-based learning on social science attitude is not differentiated by the level of mother education (p>.05). 8. The effect of Project-based learning on visual presentation practice attitude is not differentiated by the level of mother education (p>.05). 9. The effect of Project-based learning on social science attitude is not differentiated by the level of father education (p>.05). 10. The effect of Project-based learning on visual presentation practice attitude is not differentiated by the level of father education (p>.05).