Öğretmenlerde fiziksel aktivite düzeyi- yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksi ilişkisi
Relation of the physical activity level-age, gender and bodymass index among the teachers
- Tez No: 218080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çeşitli branşlardaki öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek, yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksleri (BKI) ile fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve fiziksel aktivitenin yararları dikkate alındığında, daha sağlıklı bireyler ve toplum için, bireylerin fiziksel aktiviteye teşvik edilmeleri amaçlanmaktadır.Araştırmanın evren ve örneklemini Ankara ilinin Beypazarı İlçesinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışmaya tüm branşlardaki 286 öğretmen alındı. Deneklerin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve BKI'ları alındıktan sonra fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile belirlendi ve olgular fiziksel olarak aktif olmayan, aktivite düzeyi düşük olan ve aktivite düzeyi yeterli olan şeklinde sınıflandırıldı. Çalışmanın sonunda; Bireylerin haftalık enerji tüketiminin ortalama 2142,76 ? 1614,32 MET-dk/Hafta olduğu görülmektedir. Yine öğretmenlerin % 17,1'inin fiziksel olarak aktif olmadığı, % 63,9'unun fiziksel aktivite düzeyinin düşük olduğu ve % 19,0'ının da fiziksel aktivite düzeyinin sağlığını korumak için yeterli olduğu görülmektedir. Beden kitle indeksi 25 kg/m2 altında olan bireylerde % 20,4'ünün fiziksel olarak aktif olmadığı görülürken beden kitle indeksi 25 kg/m2 ve üstü olan bireylerde bu oran % 15,2'ye düşmektedir. Kadın ve erkek bireylerin fiziksel aktivite puanları karşılaştırıldığında, toplam fiziksel aktivite puanları, orta düzeyde fiziksel aktivite puanları ve yürümeye ilişkin fiziksel aktivite puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı söylenebilir (p>0.05). Diğer yandan, şiddetli fiziksel aktivite puanları incelendiğinde kadın ve erkek bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu söylenebilir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research aims to determine physical activity levels of the teachers from different branches, to evaluate the relation between age, gender, body mass index (BMI) and physical activity level and to encourage individuals to do physical activities for healthier people and a healthier community by giving importance to the benefits of the physical activities.The universe and the population of this research are the teachers who work in Beypazarı town of Ankara 286 teachers from all branches are taken to the research. After the ages, heights, weights and BMIs of the subjects are taken their physical activity levels are determined by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and classified as active level, low active level and sufficient active level. At the end of the research the energy consuming of the subjects is seen as 2142,76 ? 1614,32 MET-min. /week in average. It is also seen that % 17,1 of the teachers are not physically active, % 63,9 of them are in low activity level and % 19,0 of them are in sufficient activity level to protect their health. Among the subjects whose body mass indexes are below 25 kg/ m2 the % 20,4 of them are not physically active but this proportion decreases to % 15,2 among the subjects whose body mass indexes are above 25 kg/ m2. When the physical activity points of the male and female subjects are compared it can be said that there isn?t a meaningful difference between total physical activity points, the medium level physical activity points and the physical activity points related to walking (p>0.05). On the other hand when the intense physical activity points are examined it can be said that there is a statistically meaningful difference between male and female subjects (p0.05).