A suggested approach to improve writing skills of students at turkish military academy
Kara harp okulu birinci sınıf öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmeye yönelik bir yaklaşım
- Tez No: 218081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yazma becerisi, eğitim ve sosyal hayatın hemen hemen her alanında önemli bir beceri konumuna gelmiştir. Dil öğretiminin temellerini şekillendiren çeşitli öğrenme teorilerinin gelişmesiyle birlikte, yazma becerisinin kazandırılması ve değerlendirilmesine yönelik farklı teknik ve yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Yazma becerisinin kazandırılmasına yönelik bu yaklaşım ve tekniklerin yol açtığı önemli gelişmelere rağmen, öğrencilerin ve öğretmenlerin yazılı metinde bulunması gereken özellikler hakkındaki beklentileri arasında kapatılması gereken bir boşluk vardır. Hem yazma becerisinin öğretilmesi hem de değerlendirilmesindeki bu problem, yazılı metinde bulunması gereken özellikleri açık bir şekilde tanımlayan ortak terminoloji eksikliğinden kaynaklanmaktadır.1980'lerde, bütünsel değerlendirmeden daha iyi bir yazma becerisini öğretme ve değerlendirme yaklaşımı arayışı, öğrencilerin yazma becerisi hakkında daha doğru, daha güvenilir ve faydalı bilgi sağlayan ve bu bilgilere göre yazma becerisi eğitimini düzenleyen Yazmanın 6+1 Özelliği modelinin gelişmesiyle sonuçlanmıştır.Yazma becerisinin öğretimiyle değerlendirilmesini ilişkilendiren, Yazmanın 6+1 Özelliği modeli, iyi bir yazılı metinde bulunması gereken özellikleri belirler ve yazma becerisinin öğretimini bu özelliklerin öğretilmesini temel alan bir model sunar. Bu özellikler: fikir(içerik), organizasyon, tarz, kelime seçimi, cümle akıcılığı, gramer ve sunumdur.Bu çalışmanın amacı, Yazmanın 6+1 Özelliği modelinin kompozisyon derslerindeki öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmesindeki etkisini belirlemektir. Kara Harp Okulu'nda öğrenim görmekte olan 46 birinci sınıf öğrencisi üzerinde ön test son test desenli küçük ölçekli bir araştırma yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere yazma becerisi eğitimi Yazmanın 6+1 Özelliği modeline uygun olarak işlenirken kontrol grubundaki öğrencilerin eğitimi eskiden yapıldığı gibi devam etmiştir. Elde edilen bilgilerin istatiksel analizi, deney grubundaki öğrencilerin eğitim sonunda uygulanan testte yazma notlarını arttırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, Yazmanın 6+1 Özelliği modelinin öğrencilerin kompozisyon derslerindeki başarısını yükseltmede etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing skill has come to fore as a critical skill in almost every sphere of education and social life. There have been different approaches and techniques toward writing instruction and assessment in conjunction with the development of various learning theories shaping the principles of language teaching. In spite of the significant improvements in teaching writing skill stemming from these approaches and techniques, there still exists a gap to bridge between the students? and teachers? expectations of quality writing. This problem is brought about by the lack of common terminology defining the requirements of quality writing with clear-cut definitions in both instruction and assessment of writing.In 1980?s, the pursuit of a better writing instruction and assessment approach than the standard, holistic assessment system resulted in the development of 6+1 Trait Writing model which provides a means to obtain accurate, reliable and useful information about students? writing performance and to instruct accordingly.6+1 Trait Writing model, a trait based model linking instruction to assessment in a process-based approach to writing, specifies the features of quality writing and establishes the teaching model by teaching of these seven essential traits: ideas, organization, voice, word choice, sentence fluency, mechanics and presentation.The purpose of this study is to determine the efficacy of 6+1 Trait Writing model on the improvement of writing skills of the students in writing courses. A small-scale research with a pretest-posttest control group design has been carried out on 46 freshmen studying at Turkish Military Academy in 2007. The students in the treatment group were instructed according to the procedures of 6+1 Trait Writing model while the students in the control group received their writing instruction in the way they had in the past. The analysis of the data indicated that the students in the treatment group seemed to have improved their scores in the writing traits tested at the end of the training. In conclusion, 6+1 Traits of Writing model is considered to be effective in improving students? success in writing courses.