Türkiye'de 1980 sonrası kırsal kalkınma uygulamaları ve Çorum ili örneği
The rural development application in the 1980 later?s in turkey and Çorum province examples
- Tez No: 218415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kırsal kalkınma, kalkınmakta olan ülkeler için son derece önemli bir kavramdır. Günümüzde Türkiye'de nüfusun yaklaşık % 35'inin hala kırsal alanda yaşaması nedeniyle kırsal kalkınma konusu Türkiye'yi çok yakından ilgilendirmektedir. Kırsal alanda yaşayan nüfusun dengeli bir şekilde azaltılması ve bu alanların kalkındırılması hem kentler için hem de kırsal alanlar için gereklidir. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar köylüye yönelik ekonomik, sosyal ve kültürel birçok girişimde bulunulmuştur. Türkiye Cumhuriyet'inin çağdaşlaşma sürecini tamamlayabilmesi için, köylerin kalkındırılması, bir anlamda kentleşmesi zorunludur. Bunu başarmanın yolu kırsal kalkınmadır. Nitekim kırsal alanları kalkındırmaya yönelik olarak 1980 yılından günümüze kadar çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar da, kırsal kalkınma projeleri ve kırsal kalkınma modelleri olarak iki başlık altında incelenmiştir.Bu çalışmada Türkiye'de 1980 sonrası yapılan kırsal kalkınma uygulamalarının etkileri Çorum ilinin 3 köyü üzerinde ampirik düzeyde incelenmiştir. Yapılan anket araştırması sonucu, Türkiye'de 1980 sonrası uygulamaya konulmuş olan kırsal kalkınma uygulamaları sonucu yapılan yatırımlarla her üç köyde de sosyo ? ekonomik ve kültürel düzeyde gözle görülebilen değişiklikler olsa da yeterince kalkınmış birimler olarak kabul edilmeyecekleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yakın gelecekte her üç köyden kentlere göçlerin devam edeceği ortaya çıkmıştır. Köylülerin eğitim düzeylerinin çok düşük olması; kentlere göç edilmesi halinde, büyük geçim sıkıntısı çekeceklerinin en büyük göstergelerinden biridir.Anahtar Kelimeler1- Kırsal Alan2- Kırsal Kalkınma3- Kırsal Kalkınma Uygulamaları4- Kırsal Kalkınma Projeleri5- Çorum
Özet (Çeviri)
Rural development the end of grade import a concept of the development countries. Daytime in Turkey reasons of the population are living in rural areas approximate the % 35, the rural development subject is many to interest of nearby to Turkey. Populatin are living in the areas with balanced the lessen and this areas to develop both cities and rural areas of very necessary. In the first years of Turkey Republic until our daytimea lots of economic, social and cultural project to interfere for village. Turkey Republic is finishing to become contemparary proccessed when develop the villages or obligatory to become urbanized. If tihs succeed way is the rural develop just as in 1980 years until our daytime lots of different make a project and application for develop the rural areas. Examine the rural development projects and the rural development models under the two title of this studies.In this work, affects of rural development applications which were applied in Turkey after 1980, are examined in empirical level on three villages of Çorum. As a result of the research, although there has been noticeable differences in socio-economic and cultural level at each three villages with the investments done with the rural development applications that was applied in Turkey after 1980, the result appears that they wouldn?t be accepted as adequately developed units. That?s why it appears that migration from each three villages to cities will continue in near future. Low education level of the villagers is one of the major indicators of that in case of migration to cities they will have financial troubles.Key Words1- Rural Area2- Rural Development Entrepene3- Application The Rural Development4- Rural Development Projects5- Çorum