Bireysel emeklilik sisteminin vergilendirme açısından analizi ve değerlendirmesi
Analysis and evaluation of individual pension system in terms of taxation
  1. Tez No: 218952
  2. Yazar: SAVAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bireysel emeklilik sistemi çağımızda sosyal güvenlik sistemlerinin en önemli basamaklarından birini oluşturmakta olup, başta Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sosyal güvenlik ve finans sistemlerinin en önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, sistemin istihdama ve yatırımlara olumlu etkileri gibi sosyal ve ekonomik yaşama katkısını tespit ederek bu olumlu katkıyı çeşitli vergisel teşviklerle artırmak istemişlerdir.Ülkemizde uygulamasına 2001 yılında yürürlüğe giren 4632 sayılı kanunla resmen geçilmiş olan Bireysel Emeklilik Sisteminin işleyişi; tarafları ve gözetim işlevi üstlenen kurumlarıyla hızlı bir gelişme sergilemiştir. Zamanla önemli bir sektör haline gelmiş bu sistem ileride de devletin üzerinde ciddi bir yük olan sosyal güvenlik sistemine önemli bir açılım sağlayacağının işaretlerini vermiştir.Sistemin içerdiği bu potansiyeller ülkemizde de, katılımcıları, işverenleri, ücretlileri ve sigorta şirketlerini kapsayan bir takım teşvikleri beraberinde getirmiştir. 4697 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunla prim ve katkı payı ödeyen ücretlilere, işverenlere ve yıllık beyanname veren mükellefler ile sistemden emeklilik hakkı kazananlara yapılacak aylık ve toplu ödemelere yönelik vergisel teşvikler getirilmiştir.Sistemin daha çok gelişmesi ve gelişmiş ülke uygulamalarındaki gibi yaygınlaşması vergisel teşviklerin kapsamın tekrar düzenlenmesi ve bazı kavramların tekrar tanımlanması ile mümkün olabilecektir. Sistemin sosyo-ekonomik faydalarının geniş olması gerek bireysel katılımcıların gerekse de şirketlerin teşvik edilmesi gerekliliğinin göz önünde bulundurulmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
In our era, Individual Retirement System constitutes one of the most significant steps of the social security systems and has become an effective actor of social security and financial systems mainly in the United States, European Union, and in most of the countries of the world. By recognizing the positive donations of the system to the social and economical life such as its positive effects on deployment and investment, developed and developing countries have sought after to increase these contributions via various tax encouragements.The process of the Individual Retirement System that has started to be implemented formally in Turkey since 2001 via the code no 4632, has executed a rapid development with its contractors and foundations undertaking the function of supervision. The system that has become to be a noteworthy sector has given the signals of providing the social security system with essential evolutions.In Turkey, the potentials included by this system have brought some encouragements comprising the employers, employees, and insurance companies. Via the code no 4697 that is regarding to make changes in some codes, tax encouragements have been brought heading for mensal and lump sums that will be paid to the employees and employers paying premium and subscription, taxpayers giving the annual tax returns, and the ones attained the retirement warrant.The improvement of the system and its being widespread to a greater extent as it is in the applications of the developed countries will be able to be possible by reorganizing the scope of tax encouragements and redefinition of some concepts. Since the socio-economic benefits of the system are great, they require considering the essentiality of encouraging both individual donors and companies.