Refleksoterapist eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of a reflexology training program
  1. Tez No: 219692
  2. Yazar: SHEYDA EMAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN R. ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu araştırmada belirlenen hedef grupların Refleksoterapist Eğitim programında yer alması düşünülen derslerin ve bu derslerin içeriğinde yer alması gereken konulara ilişkin görüşleri saptamaya çalışılmıştır.Araştırma Ankara İlinde çalışan Fizyoterapistleri, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programıdan mezun olup Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir'de görev yapan Kuaförlük ve Cilt Bakımı Öğretmenleri ve Üniversitelerde Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Öğretmenlik Programında görevli Öğretim Elemanları ve Refleksoloji uygulayıcıları olmak üzere toplam 203 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Yurtdışında (Londra da) refleksoloji uygulayıcıların (32 kişinin) görüşleri de benzer anketle alınmıştır.Araştırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Refleksoterapist Eğitim programında yer alması düşünülen derslerin ve konuların içeriğini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anketin hazırlanabilmesi için fizyoterapistler, ilgili akademisyenler, öğretmenler ve refleksoloji uygulayıcılardan oluşan yaklaşık 40 kişiyle ön görüşme yapılarak, uzman görüşü alınmıştır. Sonuçta 72 sorudan oluşan anket hazırlanarak, akademisyenler, fizyoterapistler, öğretmenler ve refleksoloji uygulayıcılarından oluşan 203 kişiye uygulanmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Akademisyenlerin sayısının az olması nedeniyle ayrı bir grup olarak değil, öğretmenler grubunun içinde değerlendirilmiştir. Anlamlılık tespiti için gruplar arasında Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) yapılmıştır. Varyans analizi sonucunda, Fizyoterapistler, Refleksoloji Uygulayıcıları ve Öğretmen Gruplarının görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığının bulunması için Tukey Testi kullanılmıştır.Tek Yönlü Varyans Analizi ( F Testi ) ve Tukey Testi sonuçlarına göre, 8 dersten 5'i hakkında grupların görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 3 derse ilişkin olarak grupların görüşleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, tek yönlü varyans analizi (F Testi) ve Tukey Testi sonuçları dikkate alınarak Refleksoterapist Eğitim Programında yer alması düşünülen dersler için önerilen konular belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the opinions of identified sample groups on essential content of ?A Study on The Curriculum Content Of A Reflexology Training Program?.This study is conducted regarding the personal approaches of 203 panelist who are academicians at Gazi, Çukurova, Mersin, Adnan Menderes and Ege universities, expert physiotherapists in Ankara and branch teachers at vocatioal high schools in Ankara, İstanbul, İzmir and Antalya cities and expert reflexolojist in Turkey. Furthermore 32 personel expert reflexolojist in London .The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionnaire of the research was designed by the researcher so as to determine the contents of the courses ?A Study on The Curriculum Content Of A Reflexology Training Program?. In order to be able to prepare the questionnaire, total of randomly chosen 40 people composed of master professionals and instructors were interviewed initially and expert opinion was received. Consequently, a questionnaire of 72 questions was prepared and applied to 203 respondents comprising master professionals, instructors and academicians. The frequency, percentage and arithmetic average of the views in the study were calculated. Since the number of academicians are low, to determine if there is a significant difference between the groups, academicians are evaluated as a part of instructors group, not a separate group. One directional variance analyse (F Test) was employed to determine significance. In case whether a significant difference occurs or not, in the group of master professionals and instructors, Tukey Test is used.As a result of the one Directional Variance and Tukey Test, the views of master professional and instructors groups differed significantly in 5 questions out of 8 and did not differed significantly in 3 questions.The arithmetic average of the data obtained as a result of this research has determined subjects for the courses of ?A Study on The Curriculum Content Of A Reflexology Training Program? by taking account the one Directional Variance analyse ( F Test) and Tukey Test results.