İsveç'te yabancı işçi çalıştıran işletmelerin Türk çalışanlarla yaşadıkları iletişim sorunları
Communication problems between business,which hired foreing employers, and Turkish employers in Sweden
  1. Tez No: 221905
  2. Yazar: HÜSEYİN BALLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Globallesme ile birlikte ülkeler arasındaki sınırlar kalkmıs, farklı ülkelerdeki insanlar birbirleriyle yogun bir iliski içine girmistir. Böylelikle kültürlerarası iletisim; is dünyasında ve uluslararası sahada faaliyet gösteren isletmelerde önemli bir konu haline gelmistir. Tek tip kültürden insanların çalıstıgı bir isletmede bile saglıklı bir iletisim agı kurabilmek birçok faktöre baglıyken, farklı kültürlerden çalısanların bulundugu isletmelerde bu faktörlerin sayısı daha da artmaktadır. Bu da kültürler arasında saglıklı bir iletisimin kurulabilmesini karmasık bir hale getirmistir. Bu tip isletmeler, farklı kültürlerden yönetici veya çalısanların bir arada bulundukları yerlerdir. Bu sebepten dolayı, iliskilerinde iletisim sorunu yasamaları son derece dogaldır. Farklı kültürlerden çalısanları olan isletmelerde, kültürlerarası iletisim sorunu yasamanın birçok önemli nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en önemlisi, kültürel farklılıklardır. Kültür kavramı içindeki; deger, sosyal davranıs, karar verme alıskanlıkları, milliyetçilik duygusu gibi birçok öge, iletisim sürecini etkiyebilmektedir. Dil farklılıkları, algılamada yasanan kültürel engeller, sözsüz iletisim engelleri, çalısma ve yönetim biçimlerinde yasanan farklılıklar, kültürlerarası iletisim sorunlarının diger nedenlerindendir. Bu çalısma, sveç'te yabancı isçi çalıstıran isletmelerin Türk çalısanlarla yasadıkları iletisim sorunlarını incelemek amacı ile hazırlanmıstır. Bu kapsamda farklı demografik özelliklere sahip sveçli çalısanların Türk çalısanlarla en çok yasadıkları kültürlerarası iletisim sorunları irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
Thanks to globalization the boundaries between countries have been disappeared and people who live in different countries have been got into intensive relationship in each other. Thus, the importance of cross-cultural communication in business world and international business has become inevitable. A right communication network needs many factors even in an any company in which people came from same culture. Business, employed people who are from different cultures, the factors will increase. So this makes the right communication in cross-cultures very complex. This types of enterprises are the places that many workers and managers who are from different cultures stand together. From this reason, it's very normal to live communication problems in their relationships. In companies which have employers from different cultures, there are many important reasons for living cross-cultural communication problems. The most important reason is cultural differences. The concept of culture has many elements such as value, social behaviors, decision making process, the sense of nationalism, and etc? These elements can affect communication process. Different languages, cultural barriers in perception, barriers of body language and differences in working principles are the other reasons of cultural communication problems. This research evaluated the intercultural communication problems experienced by Turkish workers in the businesses operating in Swedish which employ foreign workers.