Futbolcuların bazı fizyolojik parametreler açısından mevkilere göre karşılaştırılması
- Tez No: 22333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör futbolcuların bazı fizyolojik parametrelerinin mevkilere göre farklılıklarını belirlemektedir. Bu çalışmaya Şekerbankspor ve Azotspor'un toplam 36 futbolcusu katılmıştır. Denekler kaleci n=5 defans (n=14), orta saha (n=10) ve forvet (n=7) olmak üzere kategorilere ayrıldı. Tüm deneklerin, kuvvet, sürat, dayanıklılık, Aerobik ve anaerobik güç, vücut yağ yüzdesi, pençe kuvveti standardilize edilmiş olan laboratuvar testleri ile ölçüldü. İstatistiksel analizler anova ile yapıldı. Bu araştırmanın sonucu olarak mevkilere göre futbolcuların süratleri arasında anlamlı bir farklılık bulundu (p < 0,05), kaleci: 6,28 sn. defans 6,22 sn, orta saha 6.29, forvet 6,17 sn. olarak bulunmuştur. Ayrıca futbolcuların mevkilerine göre kuvvet aerobik ve anaerobik güç, vücut yağ yüzdesi ve pençe kuvveti arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose og this study to assess differences og some physiological parameters of amateur footbals according to their positions A total of 36 football players of Şekerbankspor and Azotspor were participated in this study. Subjects were categorized into a goal keeper (n=5), defence (n=14), mid-field (n=10) and forward (n=7) groups. Strength, speed, endurance, aerobic and anaerobic power, percent body fat, and grip strength of all subjects were measured by using standarized field and laboratory tests. Statistical analysis included analysis of variance (anova) As result of this study sifnificant differences were found among speed of footballers according to their positions (p < 0,05) They were 6,28 sn, 6,22 s, 6,29 s, and 6,17 s goal keeper keeper, defence, mid-field and forward respectively. In addition, There were no significant differences among strength, aerobic power, anaerobic power percent body fat and grip strength of footballers according to their positions (p < 0,05)