Müzik öğretmenliği programı anabilim dallarında uygulanan armoni-kontrpuan-eşlik derslerinde piyanonun kullanabilme durumunun incelenmesi
Investigation of usability situation of the piano in harmony-counterpoint-accompaniment courses which are being applied at the music education programme
  1. Tez No: 228365
  2. Yazar: TURGAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma, Müzik Öğretmenliği Programı öğrencilerinin ?Armoni-Kontrpuan-Eşlik? derslerinde piyanoyu kullanabilme durumunu ortaya koymayı amaçlayan betimsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Problemin çözümü doğrultusunda, öğrencilerin eşlikleyebilme becerisi ile deşifre edebilme becerisini ölçmeye yönelik olarak üç farklı zorluk düzeyinde, 5'er ezgisel çalışma hazırlanmıştır. Basit, orta ve ileri zorluk düzeylerinde yer alan ezgiler, önce basit düzey gurubunda sonra orta düzey gurubunda daha sonra ileri düzey gurubunda olmak üzere birer hafta ara ile öğrencilere çaldırılmış ve video kayıtları alınmıştır. Bu kayıtlar, araştırma kapsamında hazırlanan ölçme araçları kullanılarak uzmanlar tarafından değerlendirilmiş ve öğrenci performansları puanlanmıştır. Değerlendirme sonuçları ise bulgular ve yorum bölümünde tablolar halinde yer verilmiştir. Bulgular ve yorumlar ışığında öğrencilerin ?Armoni-Kontrpuan-Eşlik? derslerinde piyanoyu kullanabilmede güçlük çektiği noktalar tespit edilmiş ve bu noktalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is investigation of pre-service Music teachers? performance on using piano in“Harmony-Counterpoint-Companion”course. Descriptive statistical methods are used to find solutions.For analyzing the data, according to measuring students? accompanion ability with three different difficulty levels for five melodically study have been prepared for each level. Melodies that have simple, intermediate and advanced levels of difficulty were played by students every week through three weeks. First week students played simple level group of melodies, second week in the mid-level group of melodies, and then third week advanced level group of melodies and video recordings were taken. These students? performance records were evaluated by measuring instruments that was prepared by the reasearcher and also evaluated by experts. Assessment results, findings and comments were included in the table. In the light of results and comments students difficulties in using piano in ?Harmony-Counterpoint-Accompaniment? course had been determined and conclusions were reached.