Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı dersine ilişkin hazırbulunuşluk düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating the readiness levels of ninth grade students for the Turkish Language and Litarature course
- Tez No: 664131
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Öğretim hedeflerinin başarılı bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) aracılığıyla eğitim sistemi ve programlarda değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden biri de 12 yıllık zorunlu eğitim sistemine geçiştir. Sistemin yeniden yapılandırılmasıyla Türkçe öğretimiyle Türk Dili ve Edebiyatı (TDE) öğretimi de yeni bir eğitim sürecine girmiştir. 2012-2013 yılında 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminde ortaokula başlayan öğrenciler 2016-2017 eğitim öğretim yılında ortaöğretime başlamışlardır. Bu araştırmanın amacı 12 yıllık zorunlu eğitim sürecinde ortaöğretime başlayan öğrencilerin TDE ders programına yönelik hazırbulunuşluk seviyelerinin ve öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerinin diğer bazı değişkenlerle birlikte TDE ders başarısına etkisinin tespiti ve değerlendirilmesidir. Çalışmada öncelikle TDE öğretimi, dört temel dil becerisi, dil bilgisi öğretimi, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi, Türkçe ve TDE ders programları ile hazırbulunuşluk ele alınmıştır. Öğrencilerin TDE dersine yönelik hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek amacıyla bir başarı ölçeği geliştirilmiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak Balıkesir ilinde öğrenim görmekte olan öğrencilere geliştirilen“Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Yönelik Hazırbulunuşluk Testi”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin SPSS23 istatistiksel analiz programı kullanılarak incelenmesiyle öğrencilerin TDE dersine yönelik hazır bulunuşluk düzeyleri ve diğer alt problemlere ilişkin bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin TDE dersine yönelik hazır bulunuşluk düzeylerinin TDE ders başarısına katkısı hakkındaki öğretmen görüşleri araştırma için geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın nicel boyut sonuçları TDE dersine yönelik hazırbulunuşluk düzeyi daha yüksek olan öğrencilerin TDE derslerinde daha başarılı oldukları yönündedir. Çalışmanın nitel boyut sonuçları da hazırbulunuşluğun TDE ders başarısını etkilediği yönündedir. Ayrıca hazırbulunuşluğun başarı üzerindeki etkisinin birlikte incelenen diğer faktörlere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bu durumda öğrencilerin TDE dersine yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin TDE ders başarısını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the successful fulfillment of teaching objectives changes were made in the education system and programs through the Ministry of National Education since the foundation of the Republic of Turkey. One of these changes is the transition to the 12-year compulsory education system. With the restructuring of the system, Turkish teaching and Turkish Language and Literature (TLL) teaching have also entered a new educational process. Students who had started secondary school in the 12-year compulsory education system in 2012-2013, started high school education in the 2016-2017 academic year. The aim of this research is to determine and evaluate the level of readiness of the students who started their high school education during the 12-year compulsory education period for the Turkish Language and Literature (TLL) curriculum. Additionally, this research aims to determine and evaluate the effect of students' level of readiness on TLL course success along with some other variables. In this study, Turkish Language and Literature teaching, four basic language skills, grammar teaching, 12-year compulsory education system, Turkish and Turkish Language and Literature curriculum and readiness level were discussed. An achievement scale was developed to determine students' level of readiness for the TLL course. After obtaining the necessary permissions from Balıkesir Provincial Directorate of National Education, the“Turkish Language and Literature Course Readiness Test”was applied to the students studying in Balıkesir. The readiness levels of the students for TLL course and findings related to other sub-problems were reached by analyzing the obtained data using the SPSS23 statistical analysis program. Additionally, Turkish Language and Literature teachers' opinions about the contribution of students' level of readiness for Turkish Language and Literature course success were collected using the“Semi-Structured Interview Form”. The contribution of the level of readiness for the TLL course to the success of the TLL course was realized in the teacher interviews held on the rostrum titled“Semi-Structured Interview Form”for teachers' opinions. The quantitative dimension results of the study indicates that students with higher levels of readiness for TLL course are more successful in the Turkish Language and Literature courses. The qualitative dimension results of the study also shows that readiness for TLL affects the Turkish Language and Literature course success. Additionally, it was realized that the effect of readiness on success was higher than other factors examined together. In this case, it was concluded that students' level of readiness for the Turkish Language and Literature course affectes their Turkish Language and Literature course success.