Anadolu güzel sanatlar liselerinde verilen grafik (özgün baskı resim) dersinin amaç ve uygulamalarına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions about the aims and applications of printmaking education given at anatolian high schools for fine arts
- Tez No: 234480
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada amaç; (AGSL) Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri resim bölümü öğretmen ve öğrencilerinin, grafik (özgün baskıresim) dersinin amaç ve uygulamalarına yönelik görüşlerini dikkate alarak, uygulanmakta olan programın sorunları üzerine öneriler geliştirmektir.Araştırma, betimsel nitelikte bir alan araştırmasıdır. Veri toplama araçları olarak, kaynak tarama, anket ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2006-2007 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki 54 AGSL nin öğretmen ve öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise random tekniği ile seçilen 23 AGSL deki 376 öğrenci ve 22 öğretmendir. Uygulanan anket sonucunda elde edilen bilgiler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Anketlerde yer alan her sorunun frekans ve yüzde değerleri alınıp tablolaştırılarak, grafik dağılımları ile yorumları yapılmıştır. Ayrıca Grafik (özgün baskıresim) alanına ilişkin farklı üniversitelerden 4 öğretim üyesi ile ?AGSL de uygulatılan baskıresim eğitimi ve sorunları üzerine? 7 sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda; MEB AGSL grafik (özgün baskıresim) öğretim programı ile bazı fakültelerde öğretmen adaylarına öğretilen özgün baskıresim eğitimi arasında denklik sorunu dikkat çekmiştir. Ayrıca alanında uzman öğretmen eksikliği, ders saatlerinin yetersizliği, öğrenme ve öğretme ortamlarının yeterince uygun olmaması, öğretim materyalinde yaşanan kaynak sıkıntısı vb. nedenlerin, dersin amaç ve uygulamalarını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to find solutions for problems that exist in the programme used by getting the teacher and student opinions about the aims and applications of printmaking education given at Anatolian High Schools for Fine Arts.Research has been done using descriptive method for putting forward the case; information was gathered by interviews, questionnaires and research material.The research is a descripive field sudy. Most of the information was gathered applying questionnaires, interviews and scanning resources. The environment of this study is comprised of the students and teachers of 54 Anatolian High Schools For Fine Arts in Turkey. The sampling of the study consists of 376 students and 22 teachers who were chosen randomly from 23 Anatolian High Schools for Fine Arts. Information gathered from the questionnaries applied was analyzed by means of SPSS The frequency and percent values of each question in the questionnaires were pictured and comments were made depending on the graphical allocations. Besides, a constructed interview consisting of 7 questions towards determining the readiness level of the students and on the problems of graphics (printmaking) education given at Anatolian High Schools For Fine Arts with 4 instructors from different universities on Fine Arts.At the end of the research, the balance problem between Ministry of Education graphics (printmaking) programme and the print making education the intern teachers get at some faculties attracs the attention. Besides, the fact that scarce instructors, course hours, insufficient learning and teaching environment, inadequate instruction materials affect the aims and applications of the course has been shown.