Üniversite İngilizce hazırlık okulu okutmanlarının çatışmaya bakış açıları ve çatışma yönetim biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 241912
  2. Yazar: AYŞE ELİF KELEPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada okutmanların çatışmaya bakış açıları ve çatışma yönetim biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İstanbul'da çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinin hazırlık okullarında İngilizce öğretmeni olarak görev yapan 46'sı erkek, 206'sı kadın toplam 252 okutman araştırmaya katılmışlardır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada E. Gülsemin Görgin tarafından geliştirilen Çatışmaya Bakış Açıları ölçeği ve Çatışma Yönetim Biçimleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada; çatışmaya bakış açılarıyla çatışma yönetim biçimlerinin cinsiyet, eğitim, devlet veya vakıf üniversitesi ve çatışma yönetimi hakkında seminer ya da kurs alıp almama değişkenleriyle ilişkisi olup olmadığını bulmak için bağımsız grup t-testi, çatışmaya bakış açılarıyla çatışma yönetim biçimlerinin kıdem değişkeni ile ilişkisi olup olmadığını analiz etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çatışmaya bakış açıları ve çatışmayı yönetim biçimleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson Çarpım Moment korelasyon analizleri kullanılmış olup manidarlıklar 0.5 düzeyinde sınanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre çağdaş bakış açısıyla çağdaş yönetim biçimleri arasında bir ilişkinin olmadığı ortaya konmuştur. Tam tersi çağdaş bakış açısının geleneksel yönetim biçimleriyle pozitif ilişkisi tespit edilmiştir. Geleneksel bakış açısıyla ise geleneksel yönetim biçimlerinin yanı sıra çağdaş bir yönetim biçimi olan arabulucu kullanarak yönetme biçimi arasında da pozitif bir ilişki saptanmıştır. Son olarak, çatışma yönetimi ile ilgili kurs ya da seminer almış okutmanların almamış olanlara kıyasla çatışmaya daha çağdaş baktıkları tespit edilmiştir. Bunun dışındaki ilişkilerde bir farklılık gözlenmemiştir. Araştırma okutmanların çatışma ve çatışma yönetimi hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarını ortaya koymuştur. Buradan hareketle İngilizce hazırlık okulu okutmanlarının bu konuda eğitim almaları önerilmektedir. Buna ek olarak aynı alanda yapılacak bir başka araştırmada çatışmaya bakış açılarının yine anket yardımıyla, çatışmayı yönetme biçimlerinin ise gözlem yoluyla incelenmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Son olarak bu araştırmanın ışığında doğamızda var olan saldırgan yapının çatışma yönetim biçimlerine etkisini konu alan bir araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
By the help of this research the relationship between conflict management approaches and conflict management styles has been analyzed. 46 men and 206 women, in total 252 instructors who work as English teachers at the prep schools of various state and private universities in Istanbul have participated in this research. In the research scanning model was used. In this research Conflict Approaches scale and Conflict Management Styles scale which was developed by E. Gülsemin Görgin were used. In the research to analyze the relationship of conflict approaches and conflict management styles with gender, education, private or public university, and weather receiving courses or seminars on conflict management variables independent group t-test, to analyze the relationship of conflict approaches and conflict management styles with seniority one way variance analysis (ANOVA) and to analyze the relationship between conflict approaches and conflict management styles Pearson Multiplication Momentum Correlation analysis were used with the expressiveness level of 0.5. The results of the research show that there is no relationship between modern conflict approach and modern conflict management styles. In contrast a positive relationship between modern conflict approach and traditional conflict management styles was discovered. The fact that with traditional conflict approach beside traditional conflict management styles mediation which is known to be a modern conflict management style has also a positive relationship has been found out. Finally, it was put forward that the instructors who attended a course or a seminar on conflict management has a more modern approach towards conflict management when it is compared to the ones who didn?t. Except for these ones no difference was found out in the rest of the research. The research has put forward the fact that the instructors don?t have enough knowledge about conflict and conflict management. As a result, it is suggested to educate the instructors on this subject. Furthermore, it is thought that if another research on the same subject is carried out it would be better to analyze the conflict approaches in the same way with the help of a questionnaire, but to analyze the conflict management styles by observation. Lastly, it is suggested to carry out a research on the relationship between our aggressive nature and conflict management styles.