Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye açısından swot analizi
The swot analysis of renewable energy resources according Turkey
  1. Tez No: 257251
  2. Yazar: HÜSEYİN KOLTUKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Enerji, günümüzde insanoğlunun vazgeçilmez gereksinimlerinden olup yeterli düzeyde ve çevresel değerleri tehdit etmeyen enerji sağlama ve kullanma toplumların en önemli sorunudur. Dünya çapında giderek artan enerji talebinin büyük bir kısmı bir süre daha fosil yakıtlarla karşılanabilecektir. Ancak, petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil enerji kaynaklarının rezervlerinin sınırlı oluşu ve zamanla tükenmesi tüm dünyayı yeni enerji kaynaklarının bulunmasına yöneltmiştir.Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtların sahip olduğu arz güvenliğini tehdit etme, sera gazları salınımına sebep olarak iklim değişikliğine neden olma, dışa bağımlı olma, cari açığa neden olma gibi dezavantajlara sahip değildir. Aksine yenilenebilir enerji kaynakları doğal ve sınırsız olma, kaynak çeşitlendirilmesine katkıda bulunma, iklim değişikliğine neden olmama, dışa bağımlı olmama, istihdam meydana getirme gibi yönlerden olumlu özellikler sergilemektedir.Türkiye, önemli bir yenilenebilir enerji kaynak potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada; Türkiye Açısından Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının SWOT Analizi yapılmakta, bu çerçevede güçlü ve zayıf yönler ile ortaya çıkması muhtemel fırsat ve tehditler belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The using and providing of environmental and adequate energy is today human beings? indispensable requirement is one of the most important issues of societies. The worldwide increasing energy demand will be met by fossil fuels for a while. But, the limits and and depletion of the energy resources like oil, coal and natural gas led the whole world to find new energy resources.Renewable energy resources don?t have the disadvantages like threating supply security, climate change caused by greenhouse gas emissions, being dependent on foreign, and causing current account deficit. Unlike, renewable energy resources show positive features like being natural and unlimited, contribute diversification of resources, not being dependent on foreign and bring about employment.Turkey has a great renewable energy resource potential. This study is focused on The Swot Analysis of Turkey?s Renewable Energy Resources, in which strengths and weaknesses also likely opportunities and threats are trying to be determined Terms of is scoped out, in this context possible by.