Türkiye'de devlet üniversitelerinde akademik performans kriterlerinin belirlenmesi
In turkey, determination of state university criteria for academic performance
- Tez No: 257653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Performans yönetimi örgütün daha önceden benimsediği amaç ve hedeflere ulaşmak için izlediği yol ile elde ettiği sonuçların birlikte ölçülüp değerlendirildiği bir bütündür. Kamu yönetiminde performans yönetimi, kamu örgütlerinin sunmakla yükümlü oldukları mal ve hizmetleri yerine getirme ve sunmada kullandığı yol, yöntem ve araçlar bütünüdür.Performans yönetim süreci, performans kriterlerinin belirlenmesi, performansın izlenmesi, performansın değerlendirilmesi, performansın geliştirilmesi aşamalarından oluşan bir bütünlük göstermektedir.Performans kriterlerinin belirlenmesi performans yönetimin sürecinin ilk aşamasıdır. Performans yönetiminin temel aracıdır. Performansın bazı boyutlarının doğrudan, net ve eksiksiz biçimde ifade edilmesidir. Hedeflere karşılık hizmetlerin ne kadar iyi yürütüldüğünü gösteren nicel ve nitel ifadelerdir.Kamu örgütlerinin amaçlarının farklılıklar taşıması nedeniyle her kamu örgütü için her zaman ve koşulda geçerli olabilecek performans kriterleri belirlemek zordur. Performans kriterlerinin örgütün amacı, yapısı, örgütlenmesi, işleyişi ve çalışanlarının tabi olduğu hukuki düzenlemeler ile uyumlu olması gereklidir.Türkiye'de kendine has özellikler taşıyan bir kamu örgütü olan devlet üniversitelerinde çalışan akademik personel içinde özel performans kriterleri benimsenmelidir.Anahtar Sözcükler1.Performans Yönetimi2.Kamuda Performans Yönetimi3.Kamuda Performans Kriterleri4.Akademik Performans Yönetimi5.Akademik Performans Kriterleri
Özet (Çeviri)
Performance management of the organization, the goals and objectives previously adopted the path followed to achieve the results obtained by a combination of all the reviews are to be measured. Performance management in public administration, public organizations are obliged to offer and provide goods and services used to fulfill the road, all the methods and tools.Performance management process, identification of performance criteria, performance monitoring, performance evaluation, performance stage of development is an integral whole.Determination of performance criteria, performance management is the first stage of the process. Performance management is the basic tool. Some dimensions of performance directly in the statement is clear and thorough manner. Execution of services as well as targets showing what are the quantitative and qualitative expression.The goals of the organization of public transport because of differences at any time for any public organization, performance criteria and conditions that may be valid it is difficult to determine. Performance criteria for the purposes of organization, structure, organization, operation, and is subject employees to be compliant with legal regulation.In Turkey with their own characteristics as a public organization working in the state university academic staff should be adopted in the specific performance criteria.Key Words1.Performance Management2.Public Performance Management3.Public Performance Criteria4.Academic Performance Management5.Academic Performance Criteria