Uygulama aşamalarının kurumsal kaynak planlama sistemlerinin başarısına etkisi
The effect of implementation stages to the success of enterpise resource planing systems
  1. Tez No: 265123
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM H. SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemleri, işletmelerin faaliyet alanlarının belirli bir denge içinde yönetilmesi için geliştirilmiştir. Günümüz işletmelerinde ERP sistemlerini uygulamak bir ihtiyaç olmuştur. ERP sisteminin başarılı şekilde seçilmesi ve kurulması, işletmelerin arzu ettikleri etkinliklere ve rekabet avantajlarına ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Başarısız uygulamalar ve seçimler ise, işletmenin büyük paralar kaybetmesine ve etkinliklerini yitirmesine neden olmaktadır. Bu araştırmanın yapılmasındaki amaç, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasında hangi faktörlerin etkili olduğunu koymaktır. Araştırma vaka çalışmasıdır. ERP sistemini kullanan bir firmada sistemi hangi faktörlerin olumlu etkilediğine dair firmada çalışanlara anket uygulanmış, buna göre elde edilen veriler yorumlanmıştır. ERP sistemi başarı faktörlerinden; hazırlık-eğitim, geçiş, performans ve bakım faktörleri baz olarak alınmış ve bu faktörlerin hangilerinin ERP sistemi uygulamalarını olumlu etkilediği analiz edilmiştir. Anket ile toplanan veriler analiz edilmiş, hangi faktörlerin ERP başarısını etkilediği ortaya konmuştur. Bu çalışmaya göre ERP uygulama başarısını; kişilerin ERP yazılımını kullanmada sistemin performansından memnun olmaları etkili bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Diğer faktörler ise ERP başarısında etkili olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ERP systems have been developed to manage the functional areas of an organization in a balance. Today?s businesses need ERP systems. Successful selection and implementation of ERP systems help organizations in achieving efficiency and gaining competitive advantage. Unsuccessful ERP selections and implementations, on the other hand, cause important financial and efficiency losses. The purpose of this study is to determine which factors are important in successful implementation of ERP systems. This research is a case study in which data collected from employees of a company which have implemented an ERP system by a questionnaire to reveal the important factors in the success of implementation. The effect of different factors in ERP implementation, namely preparation and training, transition, performance and maintenance are considered. Based on the analysis of the data it is found that preparation and performance are important factors in the success of ERP implementation.