Fotodetektörün fiziksel özelliklerinin incelenmesi için iyonizasyon tipli kızılötesi görüntü çevirici sistemlerin uygulanması
Application of ionization type infrared image converter systems for study of physical properties of photodetector
- Tez No: 268103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HİLAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kızılötesi (KÖ) fotodetektör kararsızlıkları KÖ görüntü çevirici sisteminde geniş bir gaz basıncı ( p= 28 ? 342 Torr) , elektrotlar arası mesafe (d1 = 50 µm d2 = 50 ? 320 µm) ve yarıiletken çapları (D= 12-15 mm) için deneysel olarak araştırıldı. GaAs yarıiletkenli gaz boşalma sisteminin akım voltaj karakteristikleri (AVK) incelendi. Kararlı bir voltajla beslendiğinde, farklı osilasyon genlikli akım kararsızlıkları meydana gelir. K.Ö görüntü çeviricideki kararsızlıkların deneysel şartlara bağlı olarak detektör tarafından oluşturulduğu açıkça gösterilmiştir. AVK' nın N tipli karasızlıkları tespit edildi.EL2 olarak adlandırılan derin elektronik seviyelerin varlığı, materyalin N-tipli AVK'sına ve sonuç olarak GaAs detektöre yüksek voltaj uygulandığında akım osilasyonlarına yol açtığı tespit edilmiştir. Çift boşalma aralığından dolayı, akım- voltaj ve akım- zaman grafiklerinde modülasyon gözlendi. Ayrıca büyük elektrotlar arası mesafeler için histerezis eğrileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Infrared (IR) photodetector instabilities of IR image converter was studied experimentally in a wide range of the gas pressures (p= 28-342 Torr), interelectrode distances (d1 = 50 µm d2 = 50 ? 320 µm) and different diameters (D= 12-15 mm) of the photodetector areas. The current voltage characteristics (CVC) of the double gas discharge system with GaAs semiconductor wasstudied. While being driven with a stationary voltage, it generates current instabilities with different amplitudes of oscillation. It was unambiguously proved that instabilities in the IR image converter may be provoked by a photodetector, depending on the experimental conditions. N-shape instabilities of CVC was determined. The presence of deep electronic levels of defects, socalled EL2 centers, give rise to the N-type NDR of the material, as a consequence, to oscillations in current when a dc voltage of a high enough magnitude is applied to a GaAs photodetector. Due to the gas discharge dual-range, Current-Voltage and Current-Time charts modulation was observed. In addition, for large distance between electrodes, hysteresis curves were obtained.