Kanser ilacı 5-fluorourasilin iyonik çapraz bağlı aljinat esaslı mikrokürelerden ph kontrollü salımı
Ph controlled release of anticancer drug 5-fluorouracil from ionically crosslinked alginate based microspheres
  1. Tez No: 268104
  2. Yazar: MERVE OLUKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, urasil türevi bir antikanser ilaç olan 5-Fluorourasil'i kapsüllemek üzere sodyum aljinat (NaAlg), poli (vinil alkol) / sodyum aljinat (PVA/Na-Alg) ve akrilamid aşılanmış poli (vinil alkol) / sodyum aljinat (AAm-aşı-PVA/NaAlg) mikroküreler hazırlandı. Mikroküreler sıvıda olgunlaştırma yöntemi ile FeCl3, AlCl3, ZnCl2, CaCl2 ve glutaraldehit ile çapraz bağlanarak hazırlandı. Hazırlanan mikroküreler Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopi, diferansiyel tarama kalorimetri (DSC) ve optik mikroskopi ile karakterize edildi. Mikroküreler ayrıca parçacık çapı, denge şişme değerleri ve salım profilleri ile de tanımlandı. Salım çalışmaları üç pH değerinde sırasıyla 1,2; 6,8 ve 7,4'de gerçekleştirildi ve salım ortamının pH değeri arttıkça toplam ilaç salımının arttığı gözlendi. İlaç/polimer oranı azaldıkça mikrokürelerden 5-fluorourasil salımı hem NaAlg hem de AAm-aşı-PVA/NaAlg mikrokürelerde arttı, bununla birlikte tutuklama verimi dikkate değer derecede değişmedi. Mikrokürelerin hazırlanması ve ilaç salımı için en iyi koşullar: PVA-g-AAm /NaAlg (w/w) : 1/4, çapraz bağlayıcı türü : FeCl3, çapraz bağlayıcı derişimi : 0,05M, ilaç/polimer oranı (w/w) : 1/8, çapraz bağlama süresi : 10 dakika ve pH : 7,4 olarak belirlendi. Bu koşullarda kümülatif ilaç salımı 6 saat sonunda kütlece %99,57 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, microspheres of sodium alginate (NaAlg), poly(vinyl alcohol)/sodium alginate (PVA/NaAlg) and acrylamide grafted poly(vinyl alcohol)/sodium alginate (AAm-g-PVA/NaAlg) were prepared to encapsulate 5-fluorouracil which is a uracil derivative, anticancer drug. Microspheres were prepared by liquid curing method crosslinking with FeCl3, AlCl3, ZnCl2, CaCl2 and glutaraldehyde. The prepared microspheres were characterized by fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC) and optic microscopy. Microspheres were also characterized by particle diameter, equilibrium swelling values and release profiles. The release studies were carried out at three pH values 1,2; 6,8 and 7,4 respectively and it was observed that as the pH of the medium increased cumulative drug release increased. As the drug/polymer ratio decreased the release of 5-fluorouracil from the microspheres increased for both NaAlg and PVA-g-AAm/NaAlg microspheres, whereas entrappment efficiency has not changed considerably. Optimum conditions for the preparation and release of the microspheres were determined as PVA-g-AAm/NaAlg (w/w): 1/4, crosslinker type: FeCl3, crosslinker concentration: 0,05M, drug/polymer ratio (w/w): 1/8, crosslinking time: 10 minutes and pH: 7,4. The cumulative release at these conditions was found to be 99,57% at the end of 6 hours.