Farklı kalınlıklarda galvaniz çelik sacların nokta direnç kaynağıyla kaynaklanabilirliğinin araştırılması
Weldability coated galvanized steel sheet metal by spot resistance welding
- Tez No: 268918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET DURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Galvanizli kaplanmış sac malzemelerin nokta direnç kaynağı ile kaynaklanabilirliği incelenmiştir. Kaplama kalınlığı farklı galvanizli sac malzemeler birbirlerine sabit akım ve farklı basınçlarla kaynatılarak, kaplama türünün kaynak bölgesine etkileri araştırılmıştır. Kaynaklanan numunelerin mikro yapıları, mikro sertlikleri ve makaslama deneyleri yapılarak; sabit akım, farklı basınç ve kaynak zamanının mekanik özelliklere, mikro yapıya etkisinin araştırılması ve uygun kaynak parametrelerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, Bağlantıların çekme-makaslama kuvveti değerleri artan baskı kuvveti ve kaynak zamanı ile birlikte artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this Study, the spot resistance weldability of galvanized sheet metal had been examined. Different sheeting thickness, galvanized sheet metals are welded with each other due to constant current and different pressures, were researched the type of sheeting effects of the welding region. Constant current, the mechanical properties of the time and welding to the different pressure, impact, micro-structure were investigated. Samples to determine the appropriate welding parameters of micro-structures, micro-hardness and shear tests are carried out. As a result of investigations made the Link pull-shear strength values of the force and welding of increasing pressure increases with time.