Sosyal güvenlik kavramına üçüncü yol yaklaşımı çerçevesinde bir bakış
An view to the concept of social security within the framework the third way approach
- Tez No: 277115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Küreselleşme ile birlikte sosyal politika ve sosyal güvenlik alanında olumsuz bir değişim başlamıştır. Bu aşağıya doğru değişimin temelinde ülkelerin küresel ekonomik rekabete zorlanmaları vardır. Çünkü 1980'lerden itibaren yeniden güçlenen liberal akım, sosyal devleti ekonomik gelişim önünde bir engel olarak görmektedir.Diğer taraftan Batı'da yaşanan suç oranlarının artması, sosyal dışlanma gibi toplumsal sorunlar ve çevresel sorunlar devletin bir sosyal yatırımcı olarak ekonomiye ve topluma müdahale etmesini gerektirmektedir. Bu durum sosyal devlet uygulamalarının yeniden önem kazanması anlamına gelmektedir. Bu sorunlar ve küresel rekabet etme gereği arasında sıkışmış olan Batı toplumları bir orta yol arayışı içindedirler. Üçüncü Yol Yaklaşımı bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.Sosyal Demokrasiyi yeniden yapılandırma iddiası ile ortaya çıkan Üçüncü Yo yaklaşımı, orta yolun sağına daha yakın olması nedeniyle, sol değerlerin liberal değerlere yaklaştırılmasını amaçlayan bir girişim olduğu şeklinde sert eleştirilere maruz kalmıştır. Bütün bu eleştirilere rağmen Üçüncü Yol Yaklaşımı yoğun şekilde tartışılmaya devam edilmektedir ve bu tartışmalar sosyal politika alnındaki değişimlere yön vermektedir.
Özet (Çeviri)
A negative change has started in the fields of social security and social policy, with the globalization. At the core of this change is the force, which urges countries to compete with the global economy. Because, the liberal movement, restrengthened at the beginning of 1980s, considers the social state as a barrier for economic development.On the other hand, increase in the number of crimes in the West, the social problems like social exclusion and the environmental issues, requires the state to intervene in the economy and the society as a social investor. This process results in the gaining of importance of the social state practices, once again. The western societies, stuck between these problems and the need for competing globally, are looking for a neutral way. The third way approach is the answer to that need.The third way approach, emerged with the ideal of reshaping the social democracy, was strongly criticized of being an initiative aiming at bringing the leftist values closer to the liberal ones, due to the fact that it was closer to the right side of the neutral way. Despite all these criticisms, the third way approach continues to be extensively debated and these debates determine the way of change in the field of social policy.