8 yıllık kesintisiz ilköğretim okullarında beden eğitimi ve spor derslerini uygulanırlığı ve amaçlarına ulaşma düzeyi[ Konya ili uygulaması]
8 years of continuous elementary school physical education and sport course and purpose of transportation recognition of the application level (Konya city application)
  1. Tez No: 278109
  2. Yazar: HÜDAVERDİ MAMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma ilköğretim okullarında uygulanan Beden Eğitimi ve Spor derslerinin amaçlarına ulaşma düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evreni Konya ili il merkezi ve seçilmiş ilçelerindeki ilköğretim okulları, örneklem grubunu ise bu okullarda öğretmenlik yapan Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmada veriler yazılı kaynaklardan ve anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmanın amacına dönük bir anket geliştirilmiştir. Hazırlanan anketin anlaşılabilirliği, kapsam geçerliliği ve güvenirliliği test edilmiştir. Alpha güvenirlik katsayısı 0,91 bulunmuştur. Bu konuda yapılan araştırma ve çalışmalara göre ölçeğin güvenirliliği için bu yeterli bir kat sayıdır. Anket formu ?katılıyorum, kısmen katlıyorum, katılmıyorum? şeklinde likert tipi sorulardan oluşup toplam 44 soru bulunmaktadırAnket formu tüm örneklem grubuna uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden hatasız dolduran153 erkek, 86 bayan olmak üzere toplam 239 kişinin anketleri değerlendirmeye alınmıştır.Elde edilen verilere İstatistik işlemler SPSS 13. paket programı ile yapılmıştır. İstatistiksel teknik olarak frekans, yüzdelikli (%) ve Kİ-KARE teknikleri uygulanmıştır. 0,01-0,05 güven aralığı kabul edilerek anlamlılık düzeyleri tespit edilmiştir. Yorumlar frekans, yüzdelik ve Kİ-KARE değerlerine göre yapılmıştır.Sonuç olarak, araştırmaya katılan katılımcıların genel olarak 4 yıllık fakülte mezunu olduklarını, hizmet yıllarının 6-11 yıl olduğunu, ders yüklerinin 16-25 saat arasında yoğunlaştığını, okulların çoğunluğunun il merkezinde ve ikili öğretim yapıp spor salonunun olduğunu, öğrencilerin derslerin önemi ve gereğini kavrayamadığını, okullarda haftalık ders saatlerinin yetersiz olduğunu, sınıfların çok kalabalık ve spor tesisleri, araç, gereçleri yetersiz olduğunu, idare ve diğer branş öğretmenleri tarafından yeterince destek sağlanmadığını, öğrencilerin değerlendirilmesinde her öğrencinin kendi yetenek ve becerileri yönünde, okul içi davranış, Beden Eğitimi ve Spor dersi malzemelerini kullanmalarına göre değerlendirilmeleri gerektiğini;Araştırma kapsamındaki okullarda Beden Eğitimi ve Spor derslerinin amaçlarına ulaşma düzeyine, katılımcıların cinsiyet, okulun bulunduğu yer ve eğitim türü değişkeninde ters yönde anlamlı bir görüş ayrılığı olmamakla birlikte çoğunluk olarak amacına ulaştığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Research has been carried out in order to define the level to reach the aims of physical education and sports courses taken in primary education.The area of the research is at the schools around the center of Konya, central country sides; sampling group is composed of physical and sports teachers teaching at these schools.The data in the research have been gained from written sources and survey methods. A survey suitable for the aims of the research has been developed. Apprehensibility, coverage sufficiency and reliability of the survey prepared were tested. The quotient of Alpha reliability was found 0, 91. This was an adequate quotient for the reliability according to the studies and researches done on this subject. As the survey form consists of choice type questions as ?I agree, I partly agree, I disagree?, there are 44 questions.Survey form has been applied to all sampling group. The surveys of 153 men and 86 women who had filled with no errors and totally 239 people out of the surveys carried out were taken into assessment.Statistical procedures to the data gained were done with SPSS 13. software. As statistical techniques, frequency, percentage (%) and K2 techniques were applied. The level of apprehensibility was determined as 0, 01 ? 0, 05 was defined as confidence interval. The comments were made according to frequency, percentage and K2.Consequently, the participants attending survey are generally graduates of 4-year faculties, their terms of service are 6-11 years, their class load are around 16-25 hours, most of the schools are in the city center and have sport centers making binary education, the students have not understood the importance and necessity of the courses, the weekly lesson hours at schools are not enough, the classes are so crowded and sport centers, materials are not sufficient, it is not supported sufficiently by management and other teachers, in testing the students, they must be evaluated according to how they behave at school and use the materials of physical education and sports for each student?s own qualifications and skills.At schools in the scope of the survey, level of the purposes of physical education and sports lessons can be said to reach mostly as there has been no disagreements on the opposite side on the variable of the gender of the participants, the place of the school and type of education.