Finansal hızlandıran mekanizması; Türkiye için firma düzeyinde verilerle bir araştırma
The financial accelerator mechanism; A firm level analysis for Türkiye
- Tez No: 957559
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, finansal hızlandıran mekanizması temelinde, firmaların net değeri ile dış finans primi arasındaki ters yönlü ilişkinin varlığını inceleyerek ekonomik şokların yayılmasını nasıl artırdığını araştırmaktadır. Bir parasal aktarım mekanizması kanalı olan bilanço kanalının temelini oluşturan finansal hızlandıran mekanizmasına göre net değeri düşük olan firmalar, finansal piyasalarda daha yüksek dış finansman primi ödemek zorun-da kalmakta ve bu durum yatırım iştahlarını etkileyerek ekonomik şokların etkisini büyütmektedir. Çalışmada, Türkiye'deki firmaların 2013-2022 yılları arasındaki finansal verileri kullanılarak finansal hızlandıran mekanizmasının varlığı ampirik olarak test edilmiştir. Ampirik test için Bernanke, Gertler ve Gilchrist (1999) tarafından geliştirilen BGG modeli temel alınmış ve panel veri analiz yöntemlerinden araç değişken metodu kullanılarak mekanizmanın varlığı test edilmiştir. Ampirik analizde, Vergi Usul Kanunu (VUK) ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) tabi firmalar ayrı gruplar olarak ele alınmış ve finansal hızlandıran etkisinin muhasebe standartlarına göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Çalışma, finansal hızlandıran mekanizması konusunda Türkiye özelinde firma düzeyinde verilerle yapılan bilinen ilk çalışma olup, politika yapıcılar, düzenleyici kurumlar ve özel sektör yöneticileri için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bulgular, para politikalarının tasarımında finansal hızlandıran mekanizmasının da dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca firma bilançolarını güçlendiren politikaların finansal hızlandıran etkisini azaltabileceği ve kredi piyasalarındaki bilgi asimetrisinin giderilmesine yönelik düzenlemelerin ekonomik istikrar açısından kritik bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the financial accelerator mechanism amplifies the propagation of economic shocks by examining the inverse relationship between firms' net worth and external finance premia. According to the financial accelerator mechanism, which forms the basis of the balance sheet channel a monetary transmission mechanism firms with lower net worth are required to pay higher external finance premia in financial markets. This situation affects their investment desire, thereby magnifying the impact of economic shocks. The study empirically tests the existence of the financial accelerator mechanism by utilizing the financial data of firms in Turkey between 2013 and 2022. For empirical testing, the BGG model, developed by Bernanke, Gertler, and Gilchrist (1999), was taken as the theoretical framework, and the instrumental variable method, one of the panel data analysis techniques, was applied to examine the mechanism. In the empirical analysis, firms subject to the Tax Procedure Law (VUK) and International Financial Reporting Standards (IFRS) were considered as separate groups to de-termine whether the financial accelerator effect varies depending on accounting standards. This study is among the first known firm-level empirical studies on the financial accelera-tor mechanism in Turkey and provides significant insights for policymakers, regulatory institutions, and private sector executives. The findings indicate that the financial accelerator mechanism should be considered in the design of monetary policies. Additionally, the results suggest that policies aimed at strengthening firms' balance sheets may reduce the impact of the financial accelerator effect and that regulatory measures to mitigate information asymmetry in credit markets play a critical role in ensuring economic stability.