Türk ve Alman masallarından seçilen örnek metinlerde kadın figürleri
Women Figures in Sample texts selected from Turkish and German tales
  1. Tez No: 286822
  2. Yazar: FEYZA SARPER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada masalların Türk ve Alman toplumundaki kadına bakış açısını ne oranda yansıttığı sorusuna cevap bulunmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Türk ve Alman masallarından seçilen örnek metinlerde kadın figürleri sosyal ve ahlaki davranışları açısından incelenmiştir. Masallarda kadının sosyal davranışı aktif, pasif ve karışık bir tutum izlemesi açısından, ahlaki özellikleri de iyi ve kötü olarak ele alınmıştır.Türk masalları içinden Türk toplumunda kadının konumunu farklı yönleriyle ele alan ?Gülen Ayva Ağlayan Nar?, ?Konuşan Kaval? ve ?Kara Kedi? masalları seçilmiştir. Alman masalları arasından da en çok bilinen ve kadın figürünü değişik yönleriyle ön plana çıkaran ?Uyuyan Güzel?, ?Pamuk Prenses? ve ?Hänsel ve Gretel? masalları tercih edilmiştir.Sonuç olarak bu masalların analiz edilmesiyle her iki toplumdaki kadına bakış açısının masallara yansıdığı ve kadın figürlerinin birbirleriyle ortak noktaları ve birbirinden farklılıkları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women Figures in Sample texts selected from Turkish and German fairy tales were examined in terms of social and moral behaviors. Women?s social behavior was discussed regarding active, passive and complicated attitudes. Moral features were also considered as googd and evil. This paper sought an answer to the question to what extent fairy tales reflect social attitudes towards women in Turkish and German societies.Turkish fairy tales ?Gülen Ayva Ağlayan Nar?, ?Konuşan Kaval? and ?Kara Kedi?, which show women?s position in Turkish society from different points, and German fariy tales ?Uyuyan Güzel? (Sleeping Beauty), ?Pamuk Prenses? (Snow White), and ?Hänsel ve Gretel? (Hänsel and Gretel), which are the most well-known tales in German and reflect the women figure from various aspects were chosen for this paper.In conclusion, the analysis of these tales showed that perception of women in both socities was reflected in the tales and there some similarities and differences among the women figures in the tales.