Voltaire'in Zadig, Micromegas, Candide adlı yapıtlarında yolculuğun işlevi
Function of journey in Voltaire?s Zadig, Micromegas, Candide
- Tez No: 288328
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmada, yüzyıla adını veren ünlü yazar ve düşünür Voltaire'in Zadig, Micromégas ve Candide adlı yapıtlarında yolculuğun işlevini anlatmaya çalıştık. Voltaire, mutluluk arayışıyla gerçekleştirdiği yolculuklar boyunca kötülüğün yüzünü tüm gerçekliğiyle yapıtlarında yansıtır. Bütün yapıtlarında bitmek bilmeyen kötülüğün nedenlerini ve sonuçlarını alaycı biçemiyle anlatarak, bağnazlığın, hoşgörüsüzlüğün insanı nasıl maddeleştirdiğini vurgular. Voltaire, söz konusu yapıtlarda kendi yaşamından yola çıkarak kendi toplumunun bağnazlığını, bu bağnazlığın nedeni olarak da insanın aklını kullanmamasını gösterir.Dini temellere dayandırılan kötülük sorununun tamamen insandan kaynaklandığını; aklın, bilincin öncülüğünde insanın mutluluğa ulaşabileceğini söyler. İdeal toplum ve mutluluk arayışıyla geçen yolculuklar boyunca, bazen kötülüğün her türlü yüzünü göstererek yozlaşmış bir toplumu betimlerken bazen de düşsel dünyalar yaratarak mutluluğun aslında insana çok uzak olmadığını anlatır.Leibniz'in savunduğu gibi var olan dünyaların en iyisinde yaşamadığımızı acı örneklerle açıklar. İnsanın akıl almaz vurdumduymazlığı, acımasızlığı, bilinçsizliği sonunda kötülüklerin ortaya çıkması sorunundan yola çıkarak özgürlükçü düşüncelerini insanlara yansıtmak ister. İdeal toplum için genel mutluluğa ulaşmak gerektiğini, bunun akıl sahibi, bilinçli insanlar sayesinde olacağını vurgular. Hoşgörünün, erdemin ve bilginin olduğu yerde kötülüklerin susturulacağını, kötülüklerle dolu korkunç manzaraların yerini, yaşanabilir bir topluma bırakacağını dile getirir.Özgürlükçü düşüncesiyle, bireyin mutluluğuna engel olan her türlü nedene karşı yıllarca savaşım veren Voltaire, çalışmamızın asıl kaynağı olan Zadig, Micromégas, Candide adlı yapıtlarında, aklın öncülüğünü savunarak, kötülüğü yok etmede en etkili silah olarak insan aklını görür. Mutluluk arayışıyla gerçekleştirilen yolculuklar bilinmeyenden bilinene doğru ussal bir geçiş sağlar.
Özet (Çeviri)
This study tries to tell the function of journey in Zadig, Micromégas and Candide, the works penned by famous writer and philosopher Voltaire who gave the century his name. In his works, Voltaire portrays a very realistic face of evil while telling his journeys which he started in search for happiness. He sarcastically pinpoints the causes and results of everlasting evil as well as stressing how intolerance and bigotry reify people. Basing his works on his life, Voltaire reveals the bigotry of his society and underlines that the reason for bigotry is man?s failure in using his mind.Voltaire claims that the problem of evil which is grounded on religious reasons results from man, indeed. Therefore, man can reach happiness under the guidance of wisdom and conscious. Throughout the journeys for ideal society and happiness, Voltaire either depicts a corrupt society where evil has shown all its faces or creates imaginary worlds to tell that happiness is not far away from man. Similar to Leibniz, Voltaire reveals that we do not live in the best of the worlds. He shows his liberal views to people by stressing that evil originates from man?s unbelievable stupidity, cruelty and oblivion. Underlining that common happiness is a must for an ideal society; Voltaire states that this can be achieved through smart and conscious people. Moreover, he asserts that thanks to tolerance, virtue and knowledge, evils will be silenced as horrible scenes will be replaced by a livable society.Fighting against all the obstacles against man?s happiness through his liberal views, Voltaire regards human mind as the most effective weapon against evil in Zadig, Micromégas and Candide. And his journeys for happiness provide a rational transition from the unknown to the known.