L'étude de la grammaire dans le manuel de fle ?Salut?
Yabancı dil olarak Fransızca?nın öğretiminde ?Salut? adlı metod kitabında dilbilgisi incelemesi
- Tez No: 290646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ALPAR, YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
« L'étude de la grammaire dans le manuel de FLE“Salut ”» « Yabancı dil olarak Fransızca'nın öğretiminde « Salut » adlı metod kitabında dilbilgisi incelemesi » başlıklı konu bu araştırmada işlenecektir. Bu çalışmada Fransızca'nın yabancı dil olarak öğretiminde dilbilgisi öğretimi ele alınmıştır. Dil öğretimi için ortak eylem odaklı yaklaşıma göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan « Salut I » ve « Salut II » adlı ders kitaplarından sadece « Salut I » kitabının dilbilgisi bölümünün metoda uygunluğu araştırılmıştır. Araştırma, bu ders kitabında dilbilgisinin nasıl ele alındığının ve ortak eylem odaklı yaklaşıma göre yazılıp yazılmadığının incelenmesine yöneliktir. Bununla birlikte, karşılaştırmalı bir görüş açısı ortaya koyabilmek amacıyla aynı konu geçmişte kullanılan bazı eski metotlarda da kısaca incelenmiştir.Çalışmamızda dilbilgisi öğretimini ele alacağımızdan, birinci bölümde dilbilgisinin tanımından, tarihçesinden, çeşitlerinden ve dilbilgisi öğretiminin amaçlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise geçmişten günümüze kadar yaygın olarak yabancı dil öğretiminde kullanılan bazı metotlar, bu metotların tarihçeleri, dilbilgisini ele alış biçimleri ve dilbilgisine verdikleri önem ele alınmıştır.Araştırmanın üçüncü bölümünde, ortak eylem odaklı yaklaşım derinlemesine incelenmiştir. « Ortak eylem odaklı yaklaşım ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır ? » sorusuna cevap aranmış ve ortak eylem odaklı yaklaşımın çıkış sebeplerine değinilmiştir. Aynı zamanda bu metodun geliştirilmesini destekleyen Avrupa Konseyi ve Avrupa Ortak Başvuru Metni araştırılmıştır. Bununla birlikte, ortak eylem odaklı yaklaşımının ayrılmaz bir parçası olan ve günümüzde de sıklıkla kullandığımız Avrupa Dil Dosyası (Portfolio) ve bu dil dosyasının içerikleri üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın son bölümünde ise « Salut I» ders kitabında eylem odaklı yaklaşım çerçevesinde dilbilgisinin nasıl işlendiğini örneklerle açıklayıp, kitaptaki dilbilgisi bölümlerinin yöntemsel özelliklerini betimleyerek, uygulamadaki yeterliliklerini ve sınırlılıklarını belirlemeye çalıştık. Bunun yanı sıra, «Salut I» kitabındaki bu dilbilgisi bölümlerinin, Fransızca'yı ikinci yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this research, « In teaching french as a foreign language the method book "Salut ? ?s grammar study » will be examined. In this study, we discussed the grammar study in teaching french as a foreign language. Out of the books ?Salut I? and ?Salut II? which are prepared by The Ministry of Education, we only examined ?Salut I? ?s grammer part and if it is suitable for the method. The search is based on how the book takes up grammar and if it is written according to action-oriented approach or not. Also, to be able to put forward a comparative point of vision, we also shortly examined the same topic with other old methods used in the past.We are going to take up grammar learning, we mentioned grammar?s definition, history, it?s types and the reasons of teaching grammar in the first part of our study. In the second part, we mentioned some methods widely used in the foreign language teaching from past to present and the history, the way they deal with grammar and the importance given to grammar.In the third part, we deeply studied the action-oriented approach. We looked for the answers to ?How and when the action-oriented approach arised?. We mentioned the reasons of why the action-oriented approach started.We also investigated The Council of Europe and The European Language Portfolio which provided this method to arise. Also we emphasized the European Language Portfolio and the contents of this language file which is the verb focused approach?s absolute must.In the final part of our study, we explained with examples how grammar is worked on in the book ?Salut I? under the action-oriented approach and by describing the methodologic features of the book?s grammar parts; we tried to determine sufficiency and limitedness of practice. Besides, we tried to determine if the grammar parts in the book ?Salut I? responds to the needs of Turkish students learning french as a second language.